fot. kuria.pl / archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Kościół na Madagaskarze dzięki archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Nowy kościół na Madagaskarze jest już gotowy. To dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dziękczynienie za 50-lecie istnienia. Kościół pod wezwaniem Matki Kościoła powstał w Misokitsy, 11 tysięcy kilometrów od Szczecina. To jeden z najbiedniejszych rejonów Madagaskaru – Menabe.

fot. kuria.pl / archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Budowa trwała niespełna pół roku. Rozpoczęła się wmurowaniem kamienia węgielnego pochodzącego z fundamentów kaplicy mariackiej szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba – 1 grudnia 2019 roku. Wmurowania kamienia dokonał w imieniu abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji – ks. kan. dr Paweł Płaczek, w obecności przedstawiciela Kapituły Katedralnej ks. prałata Romana Garbicza, przedstawicieli szczecińskich mediów oraz lokalnej społeczności z ich misjonarzem o. Markiem Ochlakiem.

>>> Madagaskar. Dwa brzegi [MISYJNE DROGI]

fot. kuria.pl / archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Fundusze na świątynię zbierano na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Teraz kończone są ławki, ołtarz i konfesjonały a lokalny malarz-artysta z Murondawy wykona na frontowej ścianie herby: archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, abp. Andrzeja Dzięgi i bp. Marii Fabiana Raharilamboniaina OCD – ordynariusza diecezji, na terenie której znajduje się Misokitsy. W ołtarzu zostanie umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz portrety świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny. W kościele przewidziano także obrazy św. o. Bejzyma, św. Ottona – ewangelizatora Pomorza Zachodniego oraz stacje Drogi Krzyżowej.

fot. kuria.pl / archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Teraz ruszy budowa szkoły dla dzieci z malgaskich plemion także z pieniędzy zebranych w Zachodniopomorskiem. Koszt szkoły z wyposażeniem i kościoła z ławkami, ołtarzem, obrazami i droga krzyżowa – to 35 tys. euro. Cały czas można złożyć swoją ofiarę na dzieło misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej: „misyjny dar serca”. Konsekracja kościoła i otwarcie szkoły z udziałem Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego została przełożona z października tego roku na 2021 rok z uwagi na panującą pandemię.

Zobacz także
Wasze komentarze