fot. Redemptoris Missio

fot. Redemptoris Missio

Redemptoris Missio pomaga Afryce

Pieniądze na walkę z koronawirusem w Afryce zbiera poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Trafią one do polskich misjonarzy pracujących na tym kontynencie i pomagającym zakażonym.

Fundacja podkreśla, że choć wirus SARS-CoV-2 jest już w Afryce, nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zakażonych, a tamtejsza służba zdrowia jest nieprzygotowana do walki z epidemią. Środki na pomoc gromadzone są m.in. poprzez serwis crowdfundingowy pomagam.pl. Do tej pory tą drogą udało się zebrać ok. 18,5 tys. zł.

>>> Polskie superbabcie ubrały w czapeczki stutysięczne miasto

Jak poinformowała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, dzięki dotąd zebranym pieniądzom udało się m.in. zaopatrzyć w potrzebne środki wybudowaną przez Redemptoris Missio przychodnię na Madagaskarze. Podkreśliła, że w grupie najbardziej narażonych na zakażenie są m.in. działający w Afryce polscy misjonarze.

Fot. Zofia Kędziora

„Codziennie pracują w dużych skupiskach ludzkich, odprawiają msze, uczą katechezy czy wreszcie pracują w prowadzonych przez siebie szpitalach i przychodniach. Są cichymi bohaterami tych dni. Przerażające jest, jak skromnymi środkami dysponują w tej nierównej walce. Wielorazowe maseczki szyją sami ze szpitalnych prześcieradeł, a w pozbawionych bieżącej wody szpitalach poustawiali baniaki z wodą. Często brakuje im tak podstawowych środków, jak choćby mydło” – poinformowała prezes fundacji.

>>> Madagaskar. Szpital i bandyci [MISYJNE DROGI] 

Przywołując relacje polskich misjonarzy, podała, że w afrykańskich szpitalach codziennością jest brak izolatek, testów czy środków dezynfekcyjnych – nie mówiąc o specjalistycznym sprzęcie. Podkreśliła też, że w najbiedniejszych państwach jeden lekarz przypada na kilkaset tysięcy mieszkańców.

Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy pod adresem pomagam.pl/koronawirusafryka i poprzez stronę medycynamisjach.org.

Redemptoris Missio w walce z koronawirusem pomaga również w Polsce, zaopatrując polskie szpitale w maseczki ochronne, szyte przez wolontariuszy zwanych włóczkersami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze