fot. YouTube/misyjne.pl

Kościół w Amazonii stanowi piękną epopeję misyjną

W czwartek, 18 listopada, odbyło się sympozjum misjologiczne: „Kościół w Amazonii czasu synodalnego”. Uczestnicy dzielili się refleksjami na temat posynodalnej adhortacji „Querida Amazonia”.

– Może się wydawać ze Kościół w Amazonii jest młody. A tu mamy zgromadzenia od XVII wieku. Karmelici, jezuici, franciszkanie, mercedariusze, dominikanie. Sami jezuici stworzyli ponad 150 wiosek misyjnych. Ta piękna epopeja misyjna prawie cała została zapomniana” – wskazywał ks. prof. Tomasz Szyszka SVD. – Nadmiar egzotyki. Niezawiniona niewiedza. To powód wielu błędów metodologicznych. Gdzie się Amazonia kończy, a gdzie zaczyna? Dlaczego eksponuje się egzotykę, a nie realia życia w Amazonii? Ilu polskich misjonarzy pracuje w Amazonii? Czym się zajmują? Jak wygląda życie Kościoła współczesnego w Amazonii? Mamy wizję Amazonii sprzedaną przez podróżników, ale powierzchowne pojęcie o pracy misjonarzy – zwracał uwagę o. Szyszka.

Fot. Tomasz Szyszka SVD

Łączący się online z Boliwii, bp Stanisław Dowlasiewicz OFM Conv, przywołał spotkanie papieża Franciszka z mieszkańcami Amazonii, gdzie papież podkreślał, że „nie chce poezji, a chce słyszeć konkrety”: jak ludzie żyją, jak pracują, czego oczekują. – Czas synodu to cały kompleks problemów, w których żyje społeczność. Ale też mowa o sytuacji ekologicznej, ekonomicznej, o grupach które zamykają się w swych społecznościach. Te wszystkie postulaty z Boliwii to nie były wypowiedzi biskupów, ale przekazaliśmy stanowisko naszych Indian, jakie przedstawiliśmy na forum synodalnym. Tematy obrony przez koncernami, handel drzewami, poszukiwacze złota, wyniszczanie przyrody, wielkie mafie narkotyczne. Ludzie nie mają wsparcia od strony rządu, a tym który daje wsparcie jest Kościół – wyliczał bp Dowlasiewicz.

Na sytuację społeczno-polityczną we współczesnej Amazonii zwróciła uwagę dr Alicja Fijałkowska Myszyńska (OSA- UW). „Papież odważył się w adhortacji marzyć. Marzyć o Amazonii o jakiej marzą tubylcy. Ale do kogo należy Amazonia? Terytorium międzynarodowe? Płuca świata? Mekka biopiractwa?” Przywołała burzę, jaką wywołały słowa Al Gore;a z 1989 r, iż Amazonia nie jest własnością Brazylijczyków, ale należy do wszystkich, które odebrane zostały jako atak na suwerenność Brazylii. Amazonia – 9 państw, 9 polityk, brak pogłębionej współpracy rejonu który wpływa na płuca świata.

Fot. Tomasz Szyszka SVD

>>> Filipiny: więźniowie mają wziąć udział w synodzie o synodalności

Ks. prof. Zdzisław Struzik (IPJPII), przypomniał, iż wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą, a zadaniem chrześcijaństwa nie jest kreowanie postawy monokulturowej, uniformistycznej. – Papież mówi że drogami inkulturacji są wsłuchiwanie się w mądrość przodków, poszanowanie kultury przedkolumbijskiej, wsłuchiwanie się w wartości tradycyjne, otwartość na Boga, sakralny charakter życia ludzkiego, szacunek dla rodziny, poczucie solidarności. Drogą inkulturacji jest uszanowanie harmonii, osobistej, rodzinnej, wspólnotowej, zdolność do radości w życiu surowym i prostym, odpowiedzialna troska o przyrodę. Głos papieża w adhortacji uwrażliwia cały świat na ważność tego co dzieje się w Amazonii. Tolerancja, ekumenizm, poszanowanie innych wyznań i religii obowiązuje wszystkich.

Fot. Tomasz Szyszka SVD

O nawróceniu ekologicznym mówił ks. dr hab. Piotr Piasecki (UAM). Zwrócił uwagę na rozróżnienie: albo zwracamy się ku ziemi, albo ku Bogu uznając nasze ekologiczne grzechy. Podkreślił, że „Synod jasno mówi ze katecheza katolicka powinna mówić o grzechach ekologicznych”.

Na odniesienia papieża Franciszka do prozy i poezji w adhortacji „Querida Amazonia” zwrócił uwagę ks. prof. Jan Górski (UŚ). – Poezja to wymiana do dialogu. Przez stulecia ludy Amazonii przekazywały mądrość kulturową ustnie. Poznanie tego bogactwa jest w warunkiem prawdziwej inkulturacji. Owocem tego jest odkrycie poezji rodzimej i wyrażenie za jej pomocą dialogu chrześcijaństwa z rodzimą kulturą. Papież wychodząc od ludów ukazuje tez poezję latynoamerykańska. Ale pierwotna twórczość stała się natchnieniem – mówił ks. prof. Górski.

Fot. Tomasz Szyszka SVD

Organizatorami sympozjum są: Katedra Misjologii UKSW, Instytut Papieża Jana Pawła II, Stowarzyszenie Misjologów Polskich oraz Internacional Association of Catholic Missiologists-Europe, we współpracy z portalem misyjne.pl.

>>> Czy Synod o synodalności się uda? Zapytaliśmy misjonarzy

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze