meksyk migracje migranci

fot. EPA/Esteban Biba

Kościół w Ameryce Środkowej: migracja jest prawem, a nie konsekwencją presji

– Domagamy się od rządów Ameryki Środkowej, Meksyku i Stanów Zjednoczonych stosowania polityki migracyjnej respektującej godność osób, prawo do ochrony międzynarodowej i nierozdzielania rodzin – stwierdzili uczestnicy VII Spotkania Biskupów Ameryki Łacińskiej w Hondurasie.

W spotkaniu uczestniczyli sekretarze wykonawczy duszpasterstwa ds. mobilności, świeccy, pracujący na południowych granicach Meksyku i Ameryki Środkowej, delegat watykańskiej Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców oraz grupa biskupów amerykańskich. Zgodnie stwierdzono, że migracja jest prawem, a nie konsekwencją presji wywieranej przez różne czynniki, które sprawiają, że staje się ona obowiązkiem, takie jak ubóstwo czy przemoc.

>>> Europa: 20 mln dzieci żyje w biedzie

meksyk migracje migranci

fot. EPA/Esteban Biba

Biorąc pod uwagę fakt, że Ameryka Środkowa, Meksyk i Stany Zjednoczone są dla migrantów terytoriami pochodzenia, tranzytu, celami osiedlenia się bądź powrotu, biskupi sprzeciwili się wyraźnym mechanizmom, które wynikają z zastosowania tzw. „Regulacji 42” (Title 42), pozwalającym na natychmiastowe wydalenie migrantów z powodu zagrożenia epidemiologicznego oraz polityki „Zostań w Meksyku”, wprowadzonej w życie przez administrację prezydenta Joe Bidena. Wezwali rządy Ameryki Środkowej i Meksyku do humanitarnej, szybkiej i godnej reakcji na sytuację kryzysową spowodowaną polityką, której celem jest wyłącznie ograniczenie napływu migrantów i ich kryminalizacja. Ponownie zobowiązali się do promowania rzecznictwa wobec migrantów wśród rządów regionu, zwłaszcza Meksyku i Stanów Zjednoczonych, oraz zaradzenia strukturalnym przyczynom migracji.

Jako Kościół jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia naszych regionalnych postanowień, aby towarzyszyć i pomagać migrantom, zgodnie z wezwaniem Papieża Franciszka do budowania coraz większego „my” – czytamy w dokumencie.

>>> Dziewiąta edycja akcji AdoMiS – wsparcie seminariów na misjach

Kościół zwraca uwagę, że migracja jest kryzysem złożonym i uwarunkowanym regionalnie. Wymaga natychmiastowej reakcji i skoordynowanej pracy państw i społeczeństwa obywatelskiego. Pandemia, zamknięcie granic i negatywne skutki zjawisk naturalnych, np. huraganów, zwiększyły obecność na szlakach migracyjnych grup szczególnie zagrożonych, takich jak dzieci bez opieki, kobiety w ciąży i samotnych rodziców z dziećmi. Obecnie brakuje skutecznej odpowiedzi ze strony rządów, które powinny zająć się przyczynami strukturalnymi leżącymi u podstaw przymusowej migracji oraz masowych deportacji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze