fot. kapucyni.pl

Opowieść o Afryce. Brat Robert Wieczorek diagnozuje Czarny Ląd [RECENZJA]

Jak wygląda życie w Afryce z punktu widzenia Europejczyka mieszkającego tam od ponad ćwierć wieku? Na to pytanie przynosi nam odpowiedź książka „EKG serca Afryki”. To zbiór refleksji o Afryce, którymi dzieli się br. Robert Wieczorem OFMCap. 

Afryka to chyba kontynent, który najbardziej kojarzy się z misjami katolickimi. Moje pierwsze misyjne skojarzenia to właśnie afrykańskie historie opowiadane przez misjonarzy, którzy przyjeżdżali z wizytą do mojej parafii. Tak się składa, że najczęściej byli to werbiści. Teraz wiem, że byli wtedy pewnie na urlopie i poświęcali swój wolny czas, żeby opowiadać Polakom o misjach. O misyjnej Afryce opowiada też najnowsza książka br. Roberta Wieczorka OFMCap, wieloletniego misjonarza w Republice Środkowoafrykańskiej. 

Dwie komory serca 

Brat Robert Wieczorek w RŚA spędził ponad 25 lat, teraz został posłany do Sudanu Południowego, gdzie kapucyni zakładają nową misję. Swoje ćwierćwiecze pracy w Republice Środkowoafrykańskiej opisał na kartach książki „EKG Serca Afryki. Historia choroby” (Wydawnictwo Serafin 2021). RŚA to – jego zdaniem – bijące serce Czarnego Lądu, stąd też tak kardiologiczny tytuł całej publikacji. To jedna z dwóch „komór serca” – drugą jest Sudan Południowy. Opowieść br. Wieczorka o misyjnej Afryce jest obszerna. Kapucyn podczas pandemii na dłużej był „uwięziony” w Polsce, miał więc sporo czasu na zebranie swoich afrykańskich opowieści – czego owocem jest książka „EKG Serca Afryki”. Na tę książkę warto znaleźć więcej czasu i czytać ją powoli, by jednocześnie zatopić się w atmosferze gorącej Afryki. „Do opowieści o Afryce trzeba się rozsiąść i, jak to drzewiej bywało, dać się ponieść bajaniom (…) Afryka ma swoja historię, ale inną niż ta nasza – opowiadaną, przekazywaną w tradycji ustnej. To niekoniecznie musi być wada. To raczej jej specyfika” – czytamy już na samym początku książki.

>>> Afrykański kardynał: Europejczycy przynieśli nam Ewangelię, a teraz daje ją Afryka [ROZMOWA]

fot. kapucyni.pl

Czym jest Afryka? 

Książka br. Wieczorka składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to „Opowieści siwej brody”, druga zaś „Kardiogram serca Afryki”. Publikacja ta to szereg krótkich opowieści opowiadających o życiu na Czarnym Lądzie. To bardzo obszerna odpowiedź na pytanie, czym jest Afryka – a przynajmniej centrum Afryki. Ale nie jest to odpowiedź naukowa, którą znajdziemy w niejednym podręczniku do geografii. To odpowiedź bardzo emocjonalna, płynąca z serca. To Afryka widziana oczami br. Roberta Wieczorka. Obraz bardzo subiektywny – ale przez to chyba jeszcze prawdziwszy. Bo kapucyn nie jest teoretykiem, jest praktykiem. On opowiada o żywym Kościele afrykańskim, który ponad 25 lat temu stał się jego codziennością. Misje mają swoje wzloty i upadki – i tego wszystkiego nie brakuje na kartach „EKG Serca Afryki”. 

fot. unsplash

Przewodnik po Afryce 

Brat Robert Wieczorek nie unika kwestii trudnych, z którymi zmagają się społeczeństwa afrykańskie. Republika Środkowej Afryki to przecież od dawna bardzo newralgiczne państwo w Afryce – spokojnie tam nie jest. I to na pewno świadczy o sile tej książki – otrzymujemy bardzo rzetelny, choć naznaczony osobistym doświadczeniem, obraz Afryki. I do tego obraz nakreślony bardzo przystępnym i barwnym językiem – to opowieści, które po prostu chce się czytać. I które chce też się oglądać – w książce znalazło się bowiem miejsce dla kilku wkładek z barwnymi fotografiami, które ukazują, jak wygląda życie w RŚA. Całościowo otrzymujemy zatem przewodnik po życiu na Czarnym Lądzie. To lektura w sam raz na Światowy Dzień Misyjny i na Tydzień Misyjny. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze