Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Liban: historyczne spotkanie zwierzchników Kościołów tradycji syryjskiej

W siedzibie patriarchatu syryjskiego w Aczaneh pod Bejrutem odbyło się 16 grudnia pierwsze, historyczne spotkanie głów Kościołów tradycji syryjskiej. Głównym zadaniem tego wydarzenia było wspólne podjęcie i omówienie wyzwań i problemów wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie „w świetle wspólnego dziedzictwa duchowego i nauczania ojców Kościoła”.

Na zaproszenie syryjskiego patriarchy Ignacego Efrema II wzięli w nim udział m.in. patriarchowie: syryjskokatolicki Ignacy Józef III Younan, maronicki kard. Bechara Boutros Rai, asyryjski katolikos Mar Awa III i chaldejski kard. Luis Raphael Sako, poinformowała agencja misyjna „Fides”.

W wywiadzie dla telewizji „Tele Lumière-Noursat” w przededniu szczytu patriarcha Ignacy Efrem II podkreślił jego wyjątkowość, gdyż po raz pierwszy zgromadzili się na nim jednocześnie zwierzchnicy Kościołów, mających to samo źródło duchowe i teologiczne, ale w przeszłości często podzielonych z powodu kontrowersji teologicznych i konfliktów. Celem spotkania jest również znalezienie wspólnych dróg, które pozwolą zachować i umocnić aktualność wspólnego dziedzictwa duchowego i teologicznego o korzeniach syryjskich, reprezentowanego przez takie wielkie postaci wczesnego chrześcijaństwa, jak św. Efrem Syryjczyk z IV w.

>>> Liban: pomimo zapaści w kraju Caritas pomaga ubogim na święta

„Zebraliśmy się dziś, aby w tym świecie pełnym prowokacji dać wspólne świadectwo. Prosimy Boga o siłę i miłość, aby wspólnie decydować o tym wszystkim, co jest najlepsze dla członków naszych Kościołów w każdej części świata” – powiedział, otwierając spotkanie, patriarcha syryjski. Podkreślił, że Kościoły mają ze sobą wiele wspólnego, „nawet jeśli dziś ze względu na różne okoliczności historyczne, ciągle jeszcze przeżywamy różnice w sposobie wyrażania swojej wiary. Ale dziś czujemy pilną potrzebę bycia razem i wspólnego pielęgnowania naszego bogatego dziedzictwa syryjskiego”.

Liban Bejrut
fot. EPA/WAEL HAMZEH

We wrześniu chaldejski patriarcha kard. Sako ponownie wyraził życzenie, aby Kościół chaldejski i Asyryjski Kościół Wschodu przystąpiły do wspólnoty kościelnej. Jednakże w rozmowie z „Fides” asyryjski patriarcha-katolikos Mar Awa III wyraźnie odrzucił tę propozycję. Chaldejczycy wyłonili się lub odłączyli od Kościoła asyryjskiego, zawierając unię z Rzymem w drugiej połowie XVI wieku z powodu wewnętrznych konfliktów kościelnych.

>>> Liban, mimo wielu kryzysów, przygotowuje się na święta

Zdaniem głowy Kościoła asyryjskiego kard. Sako proponuje, aby obaj patriarchowie: chaldejski i asyryjski, zrezygnowali ze swoich urzędów, a biskupi obu Kościołów wspólnie wybraliby nowego patriarchę Kościoła Wschodu, który jednak musiałby być wtedy w hierarchicznej komunii z papieżem. „Ta procedura nie wydaje mi się praktyczna” – powiedział patriarcha Mar Awa, dodając, że jego Kościół odrzuca tego rodzaju „uniatyzm”. Drogą do przywrócenia jedności musi być raczej „powrót do korzeni Kościoła wschodniego, do czasów sprzed 1552 r. [gdy część biskupów zawarła unię z Rzymem – KAI], aby zobaczyć, jaka była wspólna eklezjologia w chwili rozłączenia”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze