Fot. Materiały prasowe

List papieża do Kościoła w Afryce

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież Franciszek wystosował przesłanie na trwające w stolicy Ugandy Zebranie Plenarne biskupów Afryki. Zostało ono zorganizowane z okazji złotego jubileuszu Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM).

fot. FABIO FRUSTACI, PAP/EPA.

Głos papieża

Takie spotkanie gromadzi 400 hierarchów posługujących na tym kontynencie. W swoim przesłaniu Franciszek dziękuje wraz z biskupami za łaski i braterską komunię, jaką charakteryzowała się ta organizacja. Zapewnia również o modlitwie w ich intencji, aby Pan umocnił ich w byciu uczniami i misjonarzami w wielkim dziele ewangelizacji. Wyraża także nadzieję, że przez pracę SECAM Ewangelia będzie mogła łatwiej przeniknąć każdy aspekt ludzkiego życia.

Zdjęcie: wierni w Ugandzie, fot. misyjne.pl

Głos prezydenta

Przed Mszą św. na otwarcie obrad głos zabrał również prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Zapewnił on, że zjazd hierarchów w Kampali jest wielkim błogosławieństwem dla tego miasta i całego kraju. Wskazał, że choć Afryka rozwinęła się duchowo, być może bardziej niż jakikolwiek inny kontynent, to jednak rozwój ten nie idzie w parze z dobrobytem ekonomicznym. Prosił biskupów o zajęcie się również i tym problemem.

Zdjęcie: sanktuarium męczenników Ugandy, fot. misyjne.pl

Męczennicy Ugandy

Jednym z najważniejszych wydarzeń obrad SECAM będzie Msza św. w Sanktuarium Męczenników Ugandy, wśród których jest św. Karol Lwanga i Towarzysze. W 1964 r. kanonizował ich Papież Paweł VI, a pięć lat później w tymże sanktuarium, podczas pierwszej (w czasach nowożytnych) pielgrzymki Następcy św. Piotra do Afryki, inaugurował Sympozjum Episkopatów. Obecnie Stolica Apostolska zatwierdziła nadanie świątyni tytułu bazyliki mniejszej.

Karol Lwanga i Towarzysze, fot. domena publiczna

 

Zobacz także
Wasze komentarze