Filipiny: Dzień Niepodległości. fot. EPA/MARK R. CRISTINO

Filipiny: biskupi znów oskarżeni przez prezydenta

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Wiceprezydent kraju Leni Robredo wraz z trzema opozycyjnymi senatorami oraz czterema biskupami katolickimi i rektorem Uniwersytetu Katolickiego zostali oskarżeni o próbę destabilizacji władzy prezydenta Rodrigo Duterte i utrudnianie działalności policji. Na Filipinach wiceprezydent wybierany jest w osobnych wyborach i w przeciwieństwie do prezydenta konstytucja nie gwarantuje mu nietykalności prawnej.

Oskarżeni wśród których jest m.in. abp Socrates Villegas, bp. Pablo David oraz rektor uniwersytetu katolickiego Armin Luistro znani są z krytykowania prezydenta za jego politykę “karania poza prawem”, w wyniku której zginęło, jak dotąd, ok. 6600 drobnych handlarzy narkotykami.

Bezpośrednią przyczyną wszczęcia postępowania karnego przeciw nim są zeznania niejakiego Petera Joemela Advinculi. Twierdzi on, że współpracował z oskarżonymi w fabrykowaniu materiałów internetowych oczerniających prezydenta Duterte i jego rodzinę. Paradoksalnie chodzi o zarzut współpracy Duterte z syndykatem narkotykowym. Jednakże według agencji Associated Press nagłe wypłynięcie Advinculi na konferencji prasowej i jego twierdzenia wyglądają na sfabrykowane i nie mają cech wiarygodności.

Zobacz także
Wasze komentarze