Mali: ataki na kościoły

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi w tym kraju są zaniepokojeni wzrastającą falą ataków na budynki sakralne. Konferencja episkopatu Mali przypomina o niedawnych atakach na katolickie kościoły i kaplice w środkowej części kraju, dokonane prawdopodobnie przez islamskich dżihadystów.

90 % mieszkańców tego afrykańskiego kraju wyznaje islam, zaś katolicy są tam niewielką mniejszością (2 % ludności). Sekretarz episkopatu ks. Edmond Dembélé poinformował, że pod koniec września we wsi Dobara uzbrojeni mężczyźni wyłamali drzwi kościoła, usunęli krucyfiks, obrazy, figurę Matki Bożej i obrus z ołtarza, po czym spalili wszystko przed świątynią.

Również we wrześniu w miejscowości Bodwal chrześcijanie zostali wypędzeni ze swego miejsca kultu przez uzbrojonych napastników, którzy grozili im: „Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was modlących się w kościele”.

Zdjęcie: Mali na mapie Afryki

W środkowej części Mali grasują islamistyczne ugrupowania zbrojne. Według organizacji pozarządowej Human Rights Watch, dokonują one samowolnych egzekucji cywilów i żołnierzy armii malijskiej, niszczą szkoły i zmuszają dzieci do wstępowania w swe szeregi.

Północna część Mali została w 2012 r. zajęta przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą. Zostali oni stamtąd wypędzeni w 2013 r. w wyniku międzynarodowej interwencji wojskowej podjętej z inicjatywy Francji. W 2015 r. podpisano porozumienie pokojowe, jednak niektóre obszary Mali, zwłaszcza w centrum kraju, nie są w pełni kontrolowane przez malijskie i międzynarodowe siły zbrojne. Dżihadyści, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

Mali: ataki na kościoły
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze