W marcu kupiliśmy auto, 6 motorów i 10 tys. sztuk Pisma Świętego
W czas Wielkiego Postu Papieskie Stowarzyszanie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczęło pracę nad nowymi projektami, które będzie realizować prawie na wszystkich kontynentach. Tym razem pomoc trafi do Południowego Sudanu, Malawi, Indii, Brazylii, Wenezueli, na Ukrainę i do Bośni Hercegowiny.
Zmotoryzowani misjonarze
Prawie 21 tys. euro otrzymała parafia św. Pawła w diecezji Blantyre w Malawi. O. Frederick Chinkhoma, proboszcz tamtejszej wspólnoty, w każdym miesiącu dociera do ponad stu miejscowości, w których żyją jego parafianie. Do tej pory przemieszczał się motorem, jednak wypadek, którego doświadczył, skutecznie ograniczył jego sprawność fizyczną. Aby móc w dalszym ciągu realizować swoją misję, potrzebował odpowiedniego samochodu, dzięki którym mógłby dotrzeć do każdego. W podobnej sytuacji znaleźli się księża z diecezji Mymensingh w Bangladeszu. Diecezja liczy nieco ponad 77 tys. wiernych, jednak pracujących tam księży jest zaledwie 22, skupionych w 15 większych ośrodkach. Do pozostałych chrześcijan księża muszą każdego dnia dojeżdżać. Bangladesz należy do najbiedniejszych krajów świata, a wspólnota katolików liczy tam zaledwie 7,5% całej populacji. Zakup sześciu motocykli o łącznej wartości 10 tys. euro w zupełności rozwiąże problemy duszpasterzy tej diecezji.
Biblia dla brazylijskich dzieci
W tym miesiącu PKwP realizuje również projekt, którego celem jest wydanie Pisma Świętego w rdzennym języku plemienia Macuxi. Dziś populacja tego plemienia to około 15 tys. osób, które mieszkają na granicy Brazylii, Wenezueli i Gujany. W XVIII w. członkowie tej społeczności byli wykorzystywani do ciężkiej pracy przez kolonizatorów z Europy. Alkoholizm i bieda, to główne czynniki, które niszczą wspólnotę Macuxi. Misjonarze już od ponad stu lat walczą o wyzwolenie tych ludzi z nałogu, który został w nich zakorzeniony przed trzystu laty, jednak największą trudnością, z jaką się spotykają, jest analfabetyzm. Projekt wydania 10 tys. sztuk Pisma Świętego w ich rdzennym języku otworzy nowe możliwości edukacyjne, dzięki którym najmłodsi będą większe szanse na wyrwanie się z biedy.
Pomoc klerykom i osobom konsekrowanym
W marcu Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wesprze kilka wspólnot zakonnych i formacyjnych. W Sudanie Południowym w diecezji Tombura-Yambio, tamtejsze seminarium duchowne zostało okradzione i doszczętnie zniszczone przez grupę muzułmańskich rebeliantów. Bez dachu nad głową i zostało 21 kleryków, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń. PKwP na przeznaczyło prawie 20 tys. euro na odbudowę tego ośrodka formacyjnego.
W diecezji La Guaira w Wenezueli obecnie posługuje 14 sióstr zakonnych, które oprócz pomocy misjonarzom opiekują się starszymi, sierotami i nieuleczalnie chorymi. Kryzys ekonomiczny, jaki dotyka ten kraj od kilku lat, w coraz większym stopniu uniemożliwia zakonnicom niesienie pomocy. Stąd prośba o pomoc w zorganizowaniu potrzebnych materiałów i medykamentów nie mogła pozostać bez echa. W podobnej sytuacji znaleźli się klerycy ze Zgromadzenia Misjonarzy Wiary z Prowincji św. Piotra w Indiach, którzy na terenie swojego klasztoru otworzyli punkt medyczny, gdzie pomagają chorym. Niestety liczne szykany ze strony fundamentalistycznych hinduistów doprowadziły do dewastacji ich budynków. Podobną pomoc otrzymały jeszcze dwie wspólnoty zakonne z Europy. Pierwszej z nich udało się przekazać 30 tys. euro na kontynuowanie dalszego szkolenia dla kleryków z klasztoru oo. Bazylianów. Podobny zastrzyk finansowy otrzymały siostry klaryski z Brestovska w Bośni i Hercegowinie. Obydwie wspólnoty na co dzień zmagają się problemami finansowymi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |