Mozambik: kościoły popierają rząd w walce z przedwczesnymi ślubami

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Władze związków wyznaniowych Mozambiku poparły walkę z powszechnymi w tym afrykańskim kraju przedwczesnymi ślubami kobiet.

W trakcie zorganizowanej w Maputo przez mozambicki rząd konferencji na temat przeciwdziałania przedwczesnemu zamążpójściu reprezentanci wspólnot religijnych zadeklarowali swą pomoc w uświadamianiu obywateli o zagrożeniach płynących z tego zjawiska. Wskazano też na konieczność walki z równie powszechną tendencją do wczesnego macierzyństwa dziewcząt.

Cidalia Chauque, minister polityki społecznej Mozambiku, przyznała, że wsparcie w walce z oboma zjawiskami wyraziło już wiele instytucji z sektora publicznego i prywatnego, a także kościołów, w tym wspólnot chrześcijańskich. – Wierzymy, że wspólnie uda nam się zwalczyć zjawisko przedwczesnych małżeństw, które są sprzeczne z prawami człowieka, a ich konsekwencją jest często ubóstwo, przemoc w rodzinie, czy problemy zdrowotne, szczególnie te dotyczące rozrodczości – powiedziała Cidalia Chauque.

Mozambik zalicza się do światowej czołówki pod względem niskiego wieku kobiet biorących ślub. Aktualnie zajmuje 10. miejsce. Z danych rządu w Maputo wynika, że około połowa zamężnych kobiet w Mozambiku wzięła ślub przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Katolicyzm jest najliczniejszym wyznaniem w liczącym blisko 23 mln mieszkańców Mozambiku. Szacuje się, że do Kościoła katolickiego przyznaje się blisko 29 proc. obywateli. Protestantyzm wyznaje 27 proc., zaś islam – 18 proc.

Zobacz także
Wasze komentarze