fot. arch. Wioletta Pitura

Materiały na wtorek misyjny [TYDZIEŃ MISYJNY]

Poniższe materiały na Tydzień Misyjny publikujemy dzięki uprzejmości Papieskich Dzieł Misyjnych.

Oto ja, kapłan, poślij mnie

Komentarz na wejście
Stajemy dziś do dyspozycji Boga. Nasza obecność na Mszy św. w Tygodniu Misyjnym jest wynikiem decyzji, którą podjęliśmy – jesteśmy do Twojej dyspozycji, Panie. Tym, co utrudnia przyjęcie takiej postawy, jest nasze skupienie się na sobie, a nie na tym, który ma moc nas oczyścić, wzmocnić i posłać. Prośmy za przyczyną św. Jana Kantego, prezbitera, o wzmocnienie naszej woli i oczyszczenie intencji.

Modlitwa wiernych
Przez przyczynę patrona dnia dzisiejszego, św. Jana Kantego, otwórzmy serca przed tym, który jest gotowy przyjść nam z pomocą.
– Módlmy się za tych, których Pan Bóg wybiera do swojej służby, aby mimo trudności głosili światu Ewangelię i sprawowali posługę sakramentalną. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za tych, którym Pan Bóg powierzył kształtowanie przyszłych głosicieli Ewangelii, aby sami dawali świadectwo umiłowania powołania ad gentes. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za tych, którym Pan Bóg dał wrażliwość serca na potrzeby drugiego człowieka, aby dostrzegali nie tylko potrzeby fizyczne, ale i duchowe. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za tych, którzy odkryli powołanie misyjne, aby wsparci przez tych, którzy ich posłali, byli dyspozycyjni wobec tych, wśród których pracują. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za tych, którzy zakończyli swoje pielgrzymowanie ziemskie, aby każdy ich wysiłek na rzecz misji Kościoła został wynagrodzony przez Pana Boga. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za nas samych, którzy przez uczestnictwo w Eucharystii odnawiamy swoją gotowość do ofiary i miłości wobec Kościoła misyjnego, aby nasze wysiłki przyniosły dobre owoce. Ciebie prosimy…

Panie, Ty sam bądź naszą siłą i mocą w wypełnianiu zadań, do których nas powołujesz i posyłasz. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

fot. unsplash

Rozważania różańcowe (tajemnice bolesne)
Każdy kapłan ma udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Misja
kapłana jest kontynuacją Jego misji. Niech Maryja, najwierniejsza służebnica Pańska, prowadzi każdego prezbitera, aby wiernie wypełniał powierzoną mu misję.

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Kochać to znaczy rozmawiać i mieć czas. Modlitwa Pana Jezusa
w Ogrójcu jest świadectwem tego, że z rozmowy i ofiarowanego czasu
rodzi się uległość wobec woli Ojca i dyspozycyjność do wypełnienia
misji.

2. Biczowanie Pana Jezusa
Nie słowa, ale działanie uwiarygodnia posłanego. Pan Jezus poddaje się oprawcom, którzy pełni nienawiści zadają Mu ból.
„Jak wielu osłupiało na Jego widok – tak nieludzko został oszpecony
Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi” (Iz 52,14).

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
Gotowość do przyjęcia cierpienia jest trudną misją. „Wzgardzony
i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak
ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za
nic” (Iz 53,3). Bądźmy gotowi do przyjęcia codzienności nawet wtedy, kiedy jest
ona wymagająca.

4. Droga krzyżowa Pana Jezusa
Posłanie jest darem i zadaniem. Pan Jezus dźwigający krzyż pokazuje drogę życia.
„Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy.
Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze
zdrowie” (Iz 53,5).

5. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu
Głos Boży może zabrzmieć nieoczekiwanie. Pan Jezus wyraża gotowość oddania wszystkiego w ręce Ojca i mówi: Wykonało się.
Bądźmy gotowi do przyjęcia misji i pozostania wiernymi aż do
końca.

Czytanka różańcowa
„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1Kor 9,16 )
Funkcja prorocza Chrystusa i Jego Kościoła w szczególny sposób dotyczy przepowiadania i wyjaśniania dobrej nowiny o zbawieniu. Chrystus, Nauczyciel i Prorok, wzywa do nawrócenia i zaprasza do osobistej relacji z Trójcą Świętą przez bezwarunkową wiarę w Niego. Bliskość z Chrystusem jest relacją, która zbawia i uświęca. Natomiast pełnienie funkcji proroczej na wzór Chrystusa uzdalnia kapłana do skutecznego wypełniania posługi kapłańskiej. Wypełnianie funkcji proroczej Chrystusa przez kapłana nie ogranicza się tylko do wezwania do nawrócenia lub oddawania czci Bogu. Istnieje cały zakres działań odnoszących się do głoszenia, rozumienia, wyjaśniania i komunikowania całej prawdy objawionej.

Kapłan jako lider w ramach wspólnoty Kościoła pełni funkcję proroka we współczesnym świecie. Kapłan-prorok jest tym, który przepowiada ludziom prawdę, jego słowa i czyny ukazują innym drogę do jedności z Bogiem. W Starym Testamencie była to posługa, do której Bóg powoływał ludzi nazywanych prorokami. Podstawowym ich zadaniem było przypominanie ludziom o Bożej wierności i miłości, jak również dodawanie im odwagi w dawaniu odpowiedzi Bogu przez wierność i miłość. Tę funkcję kontynuują obecnie „kapłani-prorocy Nowego Testamentu”.

Wypełnianie funkcji proroczej nadaje posłudze kapłana unikalny charakter. Przez tę posługę następuje odnowienie, które zakłada jasne, wierne i skuteczne głoszenie Słowa Bożego. Sobór Watykański II wskazał na tę funkcję jako na pierwsze zadanie, jakie kapłan ma do spełnienia. Kapłani, którzy głoszą Słowo Boże, powinni to czynić z „dynamiczną wiernością”. Oznacza to bycie wiernym temu, co zostało przekazane w Tradycji i Piśmie św., i przekazywanie Ewangelii w nowych warunkach życia. Ilekroć bowiem głosi się słowo w sposób autentyczny, kontynuowane jest dzieło odkupienia dokonane przez Chrystusa. Dlatego to, co jest głoszone, najpierw musi być ukazane życiem. To funkcja, która powinna być wypełniana przez przykład życia. Właśnie ta posługa kapłana-proroka nie została zmieniona w czasach współczesnych. Dlatego łączy się tę funkcję prorocką ze świętością, która stanowi o wiarygodności kapłana spełniającego misję proroka.

Ks. Grzegorz Tworzewski, Jabłonowo Pomorskie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze