fot. pinterest.com

Meksyk: nowy patron świeckich katolików

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła nowego patrona katolików świeckich w Meksyku. Stało się to na prośbę Meksykańskiej Konferencji Biskupiej, którzy zaproponowali by został nim męczennik z czasów prześladowań Kościoła w latach 20. i 30. XX, bł. Anaklet González Flores.

Jednocześnie konferencja tamtejszego episkopatu zdecydowała, że w uroczystość Chrystusa Króla będzie obchodzony w Meksyku Dzień Katolika Świeckiego. Anacleto González Flores urodził się w 1888 r. w ubogiej rodzinie w stanie Jalisco. Zanim ukończył studia prawnicze, był jakiś czas w seminarium duchownym i podejmował różne prace zarobkowe. Był katechetą i przywódcą społecznym, autorem artykułów i książek. Założył Katolickie Stowarzyszenie Meksykańskiej Młodzieży w Guadalajarze i Związek Ludowy. Należał do III Zakonu św. Franciszka.

Włączył się w obronę wiary katolickiej i religijności Meksykanów, za co papież Pius XI odznaczył go krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. Żonaty, został ojcem dwojga dzieci. Znany był jako „Mistrz Cleto” i „meksykański Gandhi”, gdyż w czasie wojny domowej opowiadał się za walką bez użycia przemocy i propagował pacyfizm.

Rankiem 1 kwietnia 1927 r. został aresztowany i poddany okrutnym torturom. Przed śmiercią (bagnetem przebito mu serce) przebaczył swoim oprawcom. Razem z nim zabito trzech członków Akcji Katolickiej Młodzieży Meksykańskiej.

Został beatyfikowany 20 listopada 2005 r. wraz z 12 innymi męczennikami, którzy w latach 20. i 30. XX wieku oddali życie za wiarę.

Zobacz także
Wasze komentarze