fot. Renovabis

„Mieć misję – dawać wiarygodne świadectwo” – kongres Renovabis

Pod hasłem „Mieć misję – dawać wiarygodne świadectwo” będzie obradować w dniach 11 i 12 września we Fryzyndze 28. Międzynarodowy Kongres Renovabis. Ten kongres to dzieło solidarności katolików niemieckich z Europą Wschodnią. Przez ostatnich 7 lat spotkania odbywały się w Monachium, gdyż siedziba Renovabis na wzgórzu katedralnym we Fryzyndze została poddana gruntownym pracom remontowym.

Tegoroczny kongres będzie przebiegał pod znakiem obchodzonego przez diecezję i miasto jubileuszu „1300 lat św. Korbiniana we Fryzyndze”.   

Przekaz mówi, że św. Korbinian przybył do Fryzyngi w 724 r. jako papieski misjonarz i pracował na terenie późniejszej diecezji o tej samej nazwie, z której wyłoniła się dzisiejsza archidiecezja Monachium i Fryzyngi. Początkowo był pustelnikiem, a następnie dawał świadectwo wiary chrześcijańskiej jako misjonarz. Zainspirowany postacią tego świętego, kongres Renovabis będzie rozważał, w jaki sposób chrześcijańskie przesłanie może być dziś pozytywnie postrzegane jako źródło indywidualnego znaczenia i nadziei, a także jako siła społecznie skuteczna.

>>> Niemcy: coraz mniej ludzi wierzących?

W kongresie w 2014 roku udział wzięła kanclerz Angela Merkel, fot. PAP/DPA/Armin Weigel

Pytania o sekularyzację Europy

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, w centrum uwagi znajdzie się analiza sytuacji i pytanie, w jaki sposób Kościół może poradzić sobie z sekularyzacją i obojętnością religijną, szerzącą się w dużej części Europy. Zasadniczo wszyscy ludzie chcą wieść udane życie, jednak dla wielu jest to oczywiście możliwe również bez odniesienia do siły wyższej. Omówiono różne doświadczenia związane z odbudową Kościoła, częściowo w antyreligijnym lub areligijnym środowisku w byłych krajach komunistycznych w Europie Wschodniej. Kolejnym tematem będą różne relacje między Kościołem a państwem.

Oczekuje się, że w spotkaniu wezmą udział teolog pastoralny Jan Loffeld, historyk Kościoła Tomas Petracek i socjolog religii Detlef Pollack. Obecny będzie również arcybiskup Berlina Heiner Koch, przewodniczący Rady Renovabis.

„Gdzie jest dzisiaj Bóg?”

We współpracy z Freisinger Domberg-Akademie zaplanowano również wieczór dyskusji. Na temat „Gdzie jest dzisiaj Bóg?” dyrektorka Akademii Claudia Pfrang będzie rozmawiać  z biskupem Pilzna Tomasem Holubem i bawarskim artystą kabaretowym Christianem Springerem. 

Renovabis, najmłodsze katolickie dzieło pomocy w Niemczech, powołał do życia w 1993 tamtejszy episkopat z inicjatywy Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Swoją nazwę wywodzi od słów Psalmu 104: „Emitte spiritum tuum… et rebovabis faciem terrae” (Ześlij swego Ducha… i odnowisz oblicze ziemi; Ps 104, 30).

Wicedyrektor Fundacji Renovabis Markus Ingenlath podczas międzynarodowej konferencji „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” w Katowicach, 2018r., fot. PAP/Andrzej Grygiel

Działalność Renovabis

Renovabis działa aktywnie w byłych krajach komunistycznych. Od 1993 r. wsparto prawie 26 tys. projektów kwotą ponad 842 mln euro. Pieniądze na te cele pochodzą głównie ze zbiórek do puszek w całych Niemczech w ramach tzw. akcji zielonoświątkowej, a także z darowizn i środków rządowych. W 2022 r. dzieło odnotowało najwyższą w swojej historii kwotę zebranych pieniędzy – w sumie 14,9 mln euro.

Dotychczas wsparcie koncentrowało się na projektach kościelnych i obywatelskich, takich jak budowa szkół i domów parafialnych. Od początku rosyjskiej agresji Renovabis udziela również pomocy doraźnej na Ukrainie. Wspierane są m.in. dystrybucja żywności i awaryjnych generatorów prądu, a także opieka i wsparcie dla ukraińskich ofiar wojny oraz uchodźców na Ukrainie i poza jej granicami, czy opieka psychologiczna dla dzieci z traumami wojennymi. Ogólna suma pomocy doraźnej to ponad 30 mln euro.

Oprócz działalności pomocowej, od 1997 roku Renovabis organizuje co roku kongresy międzynarodowe w celu wymiany informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz podejmowania tematów mających znaczenie dla całego kontynentu. Coroczne Międzynarodowe  Kongresy Renovabis stały się trwałą instytucją mającą na celu promowanie „intelektualnego otwarcia na Wschód”.

Ostatnie dwa kongresy odbyły się w nietypowym systemie z powodu pandemii koronawirusa. 24. Kongres we wrześniu 2020 obradował po raz pierwszy wyłącznie online. Jego przewodnim tematem był „Covid-19: nowe wyzwanie dla Kościoła i społeczeństwa na Wschodzie i Zachodzie Europy”. Jubileuszowy, 25. Kongres organizacji w dniach 15-16 września 2021 w Berlinie przebiegał w systemie hybrydowym pod hasłem „Wszyscy będą jedno. Ekumenizm w Europie Środkowo-Wschodniej – zadanie i ubogacenie”. Ubiegłoroczny kongres w Monachium odbył się pod hasłem: „Wolność, którą mam na myśli… Europa między przebudzeniem, rozczarowaniem i zagrożeniem” . 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze