Miesiąc misyjny może być okazją do pewnego odkrycia…
– Będzie on obchodzony w Rzymie i Kościołach lokalnych na całym świecie, by odnowić nasz misyjny zapał, ożywić animację i formację oraz zintensyfikować formy duchowej i materialnej pomocy Kościołom misyjnym – podkreślił bp Mazur. Dodał, że pragnieniem papieża Franciszka jest, by ten miesiąc był podjęty w diecezjach we współpracy i pod przewodniczeniem działających w poszczególnych Kościołach Papieskich Dzieł Misyjnych.
Biskup ełcki zapowiedział także, że Papieskie Dzieła Misyjne opracowują „Przewodnik” na każdy dzień miesiąca misyjnego. – Znajdą się w nim refleksje misyjne odwołujące się do czytań mszalnych, biogramy 30 świętych męczenników, świadków wiary i osób szczególnie zaangażowanych w dzieła misyjne. Z Polski zostaną przedstawione dwie sylwetki: o. Mariana Żelazka SVD i dr Wandy Błeńskiej. Przewodnik będzie zawierać też teksty odnoszące się do podstawowej formacji i współpracy misyjnej, przygotowane przez misjologów z całego świata – mówił przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. – 1 października Ojciec Święty odprawi nieszpory w bazylice Świętego Pawła za Murami inaugurując obchody tego nadzwyczajnego miesiąca przy relikwiach św. Franciszka Ksawerego, patrona misji – mówił bp Mazur. Wskazał także że 20 października, a więc w Niedzielę Misyjną, papież będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, a 27 października pod jego przewodnictwem odprawione zostaną uroczyste nieszpory.
>>> Miesiąc Misyjny na misyjne.pl
Hierarcha przywołał apel prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernardo Filoniego do biskupów i arcybiskupów o zorganizowanie w diecezjach uroczystości liturgicznych związanych z Niedzielą Misyjną, natomiast w pozostałe niedziele i dni powszednie Miesiąca Misyjnego zachęca, by odprawiano Msze święte w sanktuariach lub wybranych kościołach parafialnych. – Do włączenia się w te obchody wypada szczególnie zaprosić misjonarki i misjonarzy, którzy powrócili z placówek misyjnych, zgromadzenia zakonne i wspólnoty misyjne oraz środowiska zaangażowane w misyjne dzieło Kościoła – dodał biskup ełcki.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji opowiedział o przygotowaniach do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Przypomniał, że do wspólnot kontemplacyjnych w Kościele w Polsce oraz do polskich księży emerytów został skierowany list z prośbą o modlitwę za misje oraz w intencji owocnego przeżycia nadzwyczajnego czasu. Przygotowano również materiały liturgiczne na październikowe nabożeństwa różańcowe. – W materiałach znajdują się rozważania i czytanki prezentujące nauczanie papieża Franciszka o misjach oraz fragmenty listów polskich misjonarzy – powiedział bp. Mazur. Przygotowano także pomoce homiletyczne i katechetyczne prezentujące działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Biskup wspomniał o planowanych w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym liturgiach, katechezach i czuwaniach. Wspomniał również o odbytej na przełomie stycznia i lutego wizycie w Papui Nowej Gwinei oraz funkcjonowaniu powołanego w ubiegłym roku Instytutu Misyjnego Laikatu.
W Warszawie trwa 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz jubileusze 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecia odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |