fot. Leszek Szymański, PAP

W czwartek publikacja KEP nt. wykorzystywania seksualnego nieletnich

Opracowane przez Episkopat zestawienie statystyczne ukazujące skalę wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie ogłoszone w czwartek. Taką zapowiedź złożył dziś abp Stanisław Gądecki.

Raport będzie dotyczyć przypadków popełnionych od roku 1990 – powiedział przewodniczący KEP tuż przed rozpoczęciem obrad plenarnych Episkopatu w Warszawie. Ochrona nieletnich jest jednym z tematów rozpoczętego dziś trzydniowego zebrania biskupów. Abp Gądecki podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami, ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych.

Zdjęcie: 100lecie KEP i Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ochrona małoletnich w Kościele i duszpasterstwo młodzieży to główne tematy 382. Zebrania Plenarnego KEP, fot. Leszek Szymański, PAP

Potrzebna odpowiedź ze strony Kościoła

Abp Gądecki powiedział, że po niedawnym watykańskim szczycie na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich problem ten nabiera w pewnym sensie nowego światła. „Do tej pory wszystko koncentrowało się na pedofilii w Kościele i z tego próbowano stworzyć stereotyp” – zauważył przewodniczący KEP. Dodał, że podczas spotkania w Watykanie Franciszek wskazał na znacznie rozleglejszy charakter całego problemu pokazując, że ma on charakter światowy i dotyczy całego, zglobalizowanego społeczeństwa. Powołując się na wystąpienie papieża podczas szczytu, abp Gądecki wskazał, że w samej Europie różnego typu wykorzystywaniem – w procederze turystyki seksualnej, w pracy przymusowej czy w wojsku – skrzywdzonych zostało 18 mln dzieci a w całym świecie – 83 miliony. Ten problem domaga się odpowiedzi ze strony Kościoła ale także wszystkich rządów całego świata. „Bez zmiany prawnej w ściganiu pedofilii w związku z turystyką seksualną, nie ma mowy o tym, żeby problem został rozwiązany” – ocenił przewodniczący KEP.

Zdjęcie: Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przed obradami 382. Zebrania Plenarnego KEP, fot. Leszek Szymański, PAP

W czwartek – publikacja

Abp Gądecki poinformował, że na koniec obrad (w czwartek) zostanie przedstawione opracowanie Episkopatu na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w Polsce. Materiał będzie zawierał dane zgromadzone przez sekretariat KEP a dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego od roku 1990 i co zostało udokumentowane, a następnie opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, którym kieruje ks. dr Wojciech Sadłoń. „Dokument jest gotowy” – zapewnił przewodniczący KEP. Podczas obecnego zebrania abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.

Zdjęcie: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, fot. Leszek Szymański, PAP

Dzisiejsze spotkanie przewodniczącego KEP z dziennikarzami i biskupami to pierwszego publiczne wystąpienie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego od czasu choroby metropolity.

Ważne tematy i ważne rocznice

„Ważna jest zmiana mentalności nas wszystkich, aby dać pierwszeństwo ofiarom przestępstw seksualnych wobec nieletnich” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas briefingu poprzedzającego 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Recznik KEP zapowiedział też opublikowanie stanowiska biskupów w sprawie uchwalonej przez warszawski samorząd karty LGBT+.

Wśród tematów trzydniowego spotkania nie mogło zabraknąć też ważnego jubileuszu: 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecia odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Legatem papieskim na uroczystości jubileuszowe będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, który skieruje do biskupów przesłanie i odprawi Mszę św. w świątyni Opatrzności Bożej. W obradach będą uczestniczyć także przedstawiciele kilkunastu episkopatów z Europy: z Albanii, Białorusi, Ukrainy, Danii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji oraz przedstawiciel Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) z Włoch. Biskupi wysłuchają wystąpienia bp. Yuryego Kasabutskiego z Białorusi oraz bp. Andreja Imricha ze Słowacji, którzy opowiedzą o sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.

Ksiądz rzecznik przypomniał, że marcowe posiedzenie episkopatu odbywa się właśnie w 100-lecie pierwszego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 12-14 marca 1919 roku. To dokładnie ta sama data, tylko 100 lat wcześniej. „Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, a także obchodzona 13 marca 6. rocznica wyboru papieża Franciszka sprawiły, że będziemy gościć legata papieskiego, a zarazem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas konferencji prasowej przed 382. Zebraniem Plenarnym KEP, fot. Leszek Szymański, PAP



Duchowny zapowiedział, że legat papieski podczas swojej środowej wizyty w Polsce, poza wygłoszeniem homilii w Świątyni Opatrzności Bożej, spotka się z przewodniczącym episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim oraz wygłosi referat na forum Konferencji Episkopatu Polski.

Wybór przewodniczącego KEP

W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Stanisława Gądeckiego oraz zastępcy przewodniczącego przez abp. Marka Jędraszewskiego, w czwartek zostaną przeprowadzone wybory. „Według statutu Konferencji Episkopatu Polski Przewodniczącego i jego Zastępcę wybiera spośród biskupów diecezjalnych Zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcje te można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje” – przypomniał ks. Rytel-Andrianik. O możliwych scenariuszach tej sytuacji pisaliśmy na naszym portalu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze