Wybrzeże Kości Słoniowej, fot. EPA/LEGNAN KOULA

Mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej: boimy się, że bomba wybuchnie w czasie mszy

W niespełna miesiąc po krwawym ataku terrorystycznym na punkt kontrolny na granicy z Burkina Faso, w którym zginęło 14 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, duża część miejscowej ludności nadal żyje w strachu.

Wynika to z faktu, że dżihadyści uderzyli w miejscu, w którym władze kraju wzmocniły posterunki na granicy z Mali i Burkina Faso. Do wspomnianego zamachu doszło 11 czerwca na przejściu granicznym koło Kafolo, strzeżonym wspólnie przez wojsko i żandarmerię. Było to drugie tak poważne wydarzenie w tym zachodnioafrykańskim kraju po ataku na plażę w Grand-Bassam w marcu 2016, w którego wyniku zginęło 16 osób.

Bazylika w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, fot. EPA/LEGNAN KOULA

Armand Zozoé, księgowy w jednej ze spółek w Abidżanie – gospodarczej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides, że jego kraj „nie jest jeszcze bezpieczny”. Przywołał również tragiczne wydarzenia sprzed 4 lat, wyrażając wielkie zaniepokojenie obecną sytuacją, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich, wyznaczonych na 31 października. „Jest to powód do obaw i do skierowania do władz prośby o podjęcie stosownych środków bezpieczeństwa, aby nie powtórzył się tragiczny scenariusz z 2016 roku” – zaznaczył urzędnik.

Zobacz też >>> Najwyższy kościół na świecie jest… na Wybrzeżu Kości Słoniowej [ZDJĘCIA]

Studentka Nicole Tamiah zwróciła uwagę, że ludzie „żyją w strachu i zatroskaniu, dodając, że „gdy dochodzi do mordów w jakiejś prowincji czy regionie kraju, wzrasta też niepewność w mieście”. Podkreśliła, że w tych warunkach trudno jest studentom spokojnie przychodzić na zajęcia i wyraziła nadzieję, że władze zrobią coś więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców. Inny rozmówca Fides – 30-letni Joseph Moussa Traoré niepokoi się, że może dojść do ataków na miejsca kultu. „Ja osobiście boję się dzisiaj, że jutro może wybuchnąć bomba w czasie Mszy św.” – powiedział wierny, dodając, że powierzył się Bogu.

>>> Chrześcijanie w Iraku są zagrożeni zagładą

2 lipca odbyło się w Abidżanie uroczyste pożegnanie i uczczenie żołnierzy i żandarmów zabitych w czasie ataku w Kafolo. W obecności prezydenta Alassane’a Ouattary minister obrony Hamed Bakayoko odznaczył pośmiertnie wszystkich poległych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze