Fot. pixabay.com

Misjonarz w czasie epidemii: modlitwa i praca [KONGO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Stan sanitarnego zagrożenia w Republice Konga został przedłużony do 11 maja, natomiast nakaz przebywania u siebie w domu, jest ważny do końca kwietnia. Z pewnością on też będzie przedłużony” – informuje tarnowski misjonarz ks. Bogdan Piotrowski, który napisał list do diecezjan.

Modlitwa i praca tak swój dzień w Brazzaville opisuje misjonarz. Jak dodaje, znalazł się czas na wszystko.

>>> Kard. Ambongo: Kongo się zmieniło, bo mieliśmy oparcie w papieżu

„A tyle mieliśmy jeszcze zrobić, tyle było różnych projektów, akcji, pomysłów, że często brakowało czasu na myślenie, nie mówiąc o ich wykonaniu. Było szybko – jest wolno, brakowało czasu – jest czas, ciągłe parcie do przodu – teraz w miejscu, przemawiało się zza ołtarza, a teraz jak wierni, na kolanach w ławkach przed ołtarzem i jak biblijni czuwający, którzy nie wiedzą, o której godzinie Oblubieniec przyjdzie” dodaje ks. Bogdan Piotrowski.

Fot. pixabay.com

Wspólnota modlitwy

W parafii trzeba było zorganizować czas bez kucharza, zakrystianów, służby ołtarza czy członków stowarzyszeń, którzy czuwali nad czystością w kościele. „My przejęliśmy ich obowiązki. Program na cały miesiąc kwiecień przewiduje sprzątanie, przygotowanie liturgii. Poza wspólną mszą św. z siostrami zakonnymi, które są przy parafii, mamy wspólną modlitwę brewiarzową i różaniec. Każdego dnia w Godzinie Miłosierdzia jesteśmy obecni na adoracji, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia” relacjonuje misjonarz.

Jest co robić

Reszta czasu jest do dyspozycji kapłanów. „Ks. Karol z diakonem przygotowują posiłki w południe, ks. Maciej maluje, inny jeszcze uzupełnia niezbędne zakupy, a ja muszę czuwać nad całością, bo problemów nie brakuje. Na przykład, od pięciu dni nasza pompa w studni głębinowej jest zepsuta, trzeba ją naprawić, ale jest to wielkim wyzwaniem. Nie mamy podłączenia do państwowej sieci wodnej, bo od 2002 roku woda się leje w naszym sektorze. Studnia głębinowa służy nam już od 16 lat, a i każda część z podzespołów ma prawo się już zepsuć. Mam nadzieję, że zostanie to naprawione. Trudno sobie wyobrazić 11 osób bez wody i to na dłuższy czas. Bóg jest z nami, dlatego jego miłosierdzie będziemy chwalić na wieki” pisze tarnowski misjonarz.

>>> Kard. Turkson: sytuacje w Amazonii są podobne do tych w Kongo

Fot. pixabay.com

Po zamknięciu kościołów dla kultu (od połowy marca) uruchomiono stronę internetową parafii (pjrdm242.com) z profilem na Facebooku i kanałem na Youtube oraz przygotowano projekty modlitw w rodzinie na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia i na niedziele. Oficjalnie media podają, że w Kongu jest 160 zarażonych, a 6 osób zmarło – informuje misjonarz.

Zobacz także
Wasze komentarze