Peru, fot. unsplash

Misjonarz w Peru: dzieci pragną poznać Jezusa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzej Królowie przynieśli dary, my też przynosimy dzisiaj to, co najlepsze: dobre uczynki, radości, dar przebaczenia współmałżonkowi czy dziecku – mówił dziś w kieleckiej bazylice ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz z Peru. 

Mszy przewodniczył bp Jan Piotrowski. W homilii, skierowanej do dorosłych i dzieci misjonarz – kapłan diecezji kieleckiej przypomniał, że od 9 lat posługuje w Amazonii, na ogromnym obszarze ok. 5 mln km kwadratowych, w samym centrum Peru, u źródeł Amazonki. Pracuje wśród plemion indiańskich o odrębnym języku, kulturze, religii. – W mojej parafii jest szkoła, gdzie dzieci uczą się i pragną poznać Chrystusa. Przyszła do mnie kilkunastoletnia dziewczynka, która ciężko pracuje w polu na utrzymanie siebie i brata, z prośbą, aby dobrze przygotować ją do I Komunii Świętej – opowiadał misjonarz.

fot. PAP/Mateusz Marek

Podziękował dzieciom kolędującym dzisiaj w całej diecezji, rodzicom, katechetom, animatorom, kapłanom, którzy pracują z nimi w kierunku uwrażliwiania na potrzeby misji. – To rodzice od małego uczą dziecko ofiarności i dzielenia się tym, co mają – przypomniał. – Każdy z nas powinien dzielić się wiarą i z radością dziękować Bogu, że nam się objawił – mówił gość z Peru. Wspólnie modlono się za misjonarzy i osoby świeckie posługujące na misjach, za braci prawosławnych, którzy weszli w czas Bożego Narodzenia, za dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci.

>>> Przewodniczący Rady KEP ds. Misji prosi o wsparcie dla misjonarek i misjonarzy
Za spotkanie, modlitwę i zaangażowanie dzieci dziękował także bp Jan Piotrowski, przypominając, że dzieło małych kolędników i przyjaciół misji rozwija się w co najmniej kilkudziesięciu parafiach diecezji. Jego historyczne początki we Francji (1843), zatwierdzone przez Piusa XII, który w 1950 r. ustanowił Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Po Mszy św. grupy kolędnicze z parafii św. Maksymiliana w Wolicy – Tokarni oraz z parafii pw. MB Królowej w Łukowej przedstawiły scenki o Bożym Narodzeniu, z apelem o wrażliwość misyjną.

Obecnie na misjach posługuje siedmiu kapłanów diecezji kieleckiej: ks. Andrzej Zawadzki i ks. Antoni Sokołowski – Wybrzeże Kości Słoniowej, ks. Grzegorz Pańczyk i ks. Tomasz Cieniuch – Peru, ks. Marek Bzinkowski i ks. Maciej Pawłowski – Jamajka, ks. Piotr Pochopień – Brazylia. Ponadto na misjach posługuje ok. 40 osób pochodzących z Ziemi Świętokrzyskiej, są to osoby świeckie, duchowni i osoby życia konsekrowanego.

Zobacz także
Wasze komentarze