abp Paul Richard Gallagher, fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Mongolia: wizyta abp. Paula R. Gallaghera z okazji 30-lecia stosunków watykańsko-mongolskich

W dniach 4-8 czerwca przebywał w Mongolii sekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp Paul Richard Gallagher, któremu towarzyszył oficjał w tej sekcji prał. Mislav Hodžić. Okazją do tych odwiedzin była 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Mongolią, która minęła 4 kwietnia ub.roku.

Na lotnisku międzynarodowym w Ułan Batorze gości z Watykanu powitali prefekt apostolski stolicy kard. Giorgio Marengo i sekretarz nuncjatury apostolskiej w Korei Południowej (obejmującej również Mongolię) prał. Fernando Duarte Barros Reis, jak również wiceminister spraw zagranicznych Mongolii Amartuwszin Gombosüren i ambasadorka tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Dawaasüren Gerelmaa.

Wieczorem pierwszego dnia, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, abp Gallagher przewodniczył Mszy św. w stołecznej katedrze św. Piotra i Pawła. W kazaniu wyraził głęboką wdzięczność misjonarzom za ich niezachwiane świadectwo wiary i ich wielkoduszne zaangażowanie w dzieło ewangelizacji na tej rozległej ziemi. Zachęcił ich do dalszego „jaśnienia niczym latarnie nadziei i przykłady dobra”. Kaznodzieja przypomniał, że nawet jeśli miejscowa wspólnota katolicka jest niewielka, „to często w sprawach pozornie drobnych i nieznaczących dokonują się wielkie dzieła Boże niczym małe ziarenko gorczycy, które wzrasta, aż staje się wielkim drzewem, dającym cień i schronienie tym wszystkim, którzy ich szukają”.

>>> Mongolia: o czym rozmawiał wiceszef dyplomacji z nuncjuszem apostolskim?

Po liturgii odbyło się braterskie spotkanie z obecną w tym kraju wspólnotą misjonarską, w czasie którego dzielono się nadziejami i trudnościami, na jakie napotykają misjonarze w codziennym życiu.

Nazajutrz, 5 bm. przedstawiciele watykańscy rozmawiali z delegacją mongolską pod przewodnictwem szefowej tamtejszej dyplomacji Batmunch Batceceg, która wydała później obiad roboczy na cześć swych gości. Następnego dnia abp Gallagher spotkał się w pałacu prezydenckim z głową państwa Uchnaagijnem Chürelsüchem.

Mongolia, Fot. Justyna Homa

W czasie wszystkich tych spotkań omawiano kontakty historyczne między obu stronami, sięgające XIII wieku, gospodarczy i demokratyczny postęp Mongolii w ciągu ostatnich 30 lat, a także rozwój więzi dwustronnych, począwszy od ustanowienia stosunków dyplomatycznych w 1992, oraz perspektywy na przyszłość i współpracę w dziedzinie kulturalnej i społecznej. W tym kontekście podkreślono wkład, jaki Kościół katolicki wnosi do społeczeństwa mongolskiego, a także przedyskutowano sposoby poprawy warunków życia i posługiwania misjonarzy katolickich w tym kraju. Wspólnie wyrażono też zadowolenie i oczekiwania związane z zaplanowanej na 31 sierpnia-4 września podróży Ojca Świętego Franciszka do Mongolii na zaproszenie prezydenta i władz kościelnych tego kraju.

>>> Niger: kopacze soli z Sahary walczą o wielowiekowe dziedzictwo zagrożone globalnymi zmianami

Na zakończenie wizyty delegacja Stolicy Apostolskiej odwiedziła Muzeum Dżyngis Chana, gdzie szef dyplomacji na cześć watykańskiej miał okazję wpisania się do księgi honorowej. Szczególnie ciekawym szczegółem pobytu w tej odnowionej i imponującej instytucji było zapoznanie się z faksymilami korespondencji Chana Arguna z papieżem Mikołajem IV, listem Chana Ghazana do Bonifacego VIII i z orędziem Innocentego IV do Chana Güyüka.

Wieczorem tegoż dnia ambasadorka Włoch w Mongolii Laura Bottà wydała przyjęcie z okazji święta narodowego Italii i abp. Gallaghera. Przybyli na nie wiceminister spraw zagranicznych Mongolii A. Gombosüren, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz cywilnych i religijnych oraz społeczności włoskiej, mieszkającej w tym azjatyckim kraju. W wygłoszonym tam przemówieniu arcybiskup skupił się na koncepcji „kultury spotkania”, podkreślając zwłaszcza, iż w świecie wzajemnie przenikającym się spotkania mają moc przezwyciężania barier, wspierania zrozumienia i umacniania współpracy międzynarodowej w obliczu takich wyzwań globalnych, jak konflikty, zmiany klimatyczne, ubóstwo i nierówności, tak aby na świecie zapanowały pokój, sprawiedliwość i godność dla całej ludzkości.

Fot. pixabay/Erdenebayar

W środę 7 czerwca delegacja watykańska odwiedziła Anton Mostaert Centre, specjalizujący się w badaniach mongolskich, wyposażony w bibliotekę naukową i zaangażowany w liczne inicjatywy akademickie na rzecz wspierania języka, kultury i dziejów Mongolii. W okolicznościowym przemówieniu abp Gallagher wspomniał o więziach łączących chrześcijaństwo i kulturę w tym kraju, świadcząc o procesie inkulturacji, polegającym na włączaniu Ewangelii w kultury tubylcze oraz na integracji tych kultur w życie Kościoła. Podkreślił ważność języka w zrozumieniu cech charakterystycznych narodu i jego kultury, chwaląc wysiłki misjonarzy katolickich na rzecz tworzenia słowników i prac językoznawczych, które przyczyniały się do badań antropologicznych i polepszały porozumienie się różnych społeczeństw. Na zakończenie wyraził uznanie dla zbliżającej się prezentacji Słownika Mongolsko-Francuskiego, symbolizującego zaangażowanie się Kościoła na rzecz kultury mongolskiej i tworzącego pomost sprzyjający zrozumieniu i inkulturacji.

Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej udał się również na położony godzinę drogi od stolicy cmentarz, na którym spoczywają pierwszy prefekt apostolski Ułan Batoru bp Wenceslao Padilla, jak również ks. Stephano Kim – południowokoreański kapłan fideidonista, pierwszy współpracownik kard. Marengo, zmarły niespodziewanie na kilka dni przed przyjazdem delegacji watykańskiej. Na tym miejscu, położonym między górami i „pieszczonym” przez wiatr, odmówiono modlitwę za zmarłych braci kapłanów. Po południu tegoż dnia abp Gallagher wziął udział w wydarzeniu kulturalnym w teatrze tradycyjnym a następnie pozdrowił i pożegnał się z personelem prefektury apostolskiej.

W czwartek 8 czerwca wizyta dobiegła końca i delegacja powróciła do Watykanu.

Podróż wysokiej rangi przedstawicieli Stolicy Apostolskiej do Mongolii z okazji 30. rocznicy nawiązania między nimi stosunków dyplomatycznych, zaplanowana początkowo na grudzień 2022, ale później przełożona, umocniła relacje między obu stronami. Goście z Watykanu zapewnili, iż Kościół katolicki będzie nadal przyczyniał się do dobrobytu społeczeństwa zwłaszcza w takich dziedzinach, jak oświata, służba zdrowia i dobroczynność, licząc przy tym na konkretną współpracę ze strony instytucji świeckich. Wizyta ta stanowiła w pewnym sensie krok przygotowujący zbliżającą się podróż apostolską Franciszka do tego kraju słynącego ze swych cudownych krajobrazów i niezwykłej odporności jego narodu. Będzie ona miała korzystny wpływ na stosunki dwustronne, umacniając zrozumienie wzajemne i współpracę, jak również na życie Kościoła katolickiego i wspieranie dialogu międzyreligijnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze