Fot. GEMMA CAPDEVILLA

Mozambik: biskupi i organizacje katolickie apelują o pomoc przed atakami islamistów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi kilku diecezji Mozambiku oraz organizacje katolickie działające w tym kraju wezwały wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań w związku z coraz częstszymi atakami oddziałów dżihadystycznych na parafie zamieszkałe przez katolików. Apel w tej sprawie skierowała m.in. do polityków na świecie dyrekcja organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przestrzegła ona, że wraz z prześladowaniem przez radykalnych muzułmanów wspólnot chrześcijańskich może nasilić się zjawisko migracji w tej części Afryki.

W ostatnich dniach apel do międzynarodowej opinii publicznej wystosował też ordynariusz mozambickiej diecezji Pemba, biskup Luiz Fernando Lisboa. Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w prowincji Cabo Delgado, w północnej części Mozambiku. – Mamy tam już do czynienia z kryzysem humanitarnym. Na tego typu sytuacje należy odpowiedzieć solidarnością i postawą jedności – powiedział mozambicki hierarcha.

>>> Zamachy na tle religijnym w Mozambiku

Od początku 2020 r. w prowincji Cabo Delgado dżihadystyczne bojówki powiązane z Państwem Islamskim atakują regularnie wspólnoty katolickie, wypędzając ludność z niektórych wiosek oraz niszcząc ich mienie. Pod koniec czerwca islamscy radykałowie zaatakowali miasto Mocímboa da Praia, niszcząc tam szpital, jedną ze szkół oraz budynek lokalnego kościoła.

Zobacz także
Wasze komentarze