Muzeum im. o. Mariana Żelazka w Chludowie otwarte!
W samo sobotnie południe, ks. bp Szymon Stułkowski poświęcił i oficjalnie otworzył Muzeum im. O. Mariana Żelazka.
Przed uroczystą mszą o. Sylwester Grabowski SVD (prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego w Polsce) przewodniczył mszy świętej. Uroczystości odbyły się na terenie Domu Misyjnego Świętego Stanisława Kostki w Chludowie.
Przecięcie wstęgi
Na tę bardzo podniosłą, ale i wzruszającą uroczystość przyjechali współbracia sługi Bożego o. Mariana Żelazka, a wśród nich poznaniak o. prof. Piotr Nawrot SVD, misjonarz z Boliwii – któremu poświęcona jest część przestrzeni muzealnej. Była też rodzina o. Mariana Żelazka i kapłani z parafii związanych z jego życiem, przedstawiciele władz samorządowych, chludowskiej szkoły jego imienia oraz wszyscy, którzy przechowują pamięć o nim i jego działalności z Poznania, Palędzia i okolic oraz mieszkańcy Chludowa. Po uroczystym otwarciu muzeum był też czas na ciekawostki o tym, jak to miejsce powstawało, co można w nim zobaczyć i dotknąć. Na sam koniec przewidziano przysmaki: indyjskie i polskie.
>>> Błeńska, Kozłowiecki, Żelazek – ikony działalności misyjnej, w powakacyjnych „Misyjnych Drogach”
Pomysłodawcą i realizatorem muzeum jest o. Jan Wróblewski, rektor Domu Misyjnego w Chludowie. Na potrzeby placówki zaadoptował były budynek gospodarczy, który powstał tu w latach 50. Inwestycja została sfinansowana w przeważającej części z darowizn przyjaciół i dobrodziejów samego domu i polskich werbistów. Wśród licznych eksponatów dotyczących życia i pracy o. Mariana Żelazka w muzeum znajduje się przestrzeń poświęcona osiągnięciom o. prof. Piotra Nawrota SVD, który jest odkrywcą oraz jednym z najwybitniejszych w świecie znawców, popularyzatorów i badaczy muzyki baroku misyjnego w Ameryce Południowej.
>>> Ojciec Marian Żelazek [GALERIA]
Światowa premiera
Dzień wcześniej, w piątek wieczorem, w poznańskiej katedrze zabrzmiało najnowsze studium nad muzyką XVIII wieku w Boliwii pt. „Muzyka ku czci Bogarodzicy Dziewicy z katedry Virgen de Guadalupe w La Plata”. To światowa premiera tego utworu. Za wykonanie odpowiedzialny był Chór Kameralny „Dysonans”.
Dziś w Chludowie k. Poznania otworzyliśmy Muzeum im. O. Mariana Żelazka @werbisci #MiesiącMisyjny pic.twitter.com/VvVFmCwrof
— Andrzej Danilewicz (@DanilewiczSVD) October 12, 2019
Poznaniak – misjonarz – obywatel świata
Marian Żelazek (1919-2006) to pochodzący z Poznania jeden z najbardziej znanych – nie tylko w Polsce – misjonarzy werbistów. Jako jeden z nielicznych przeżył w latach 1940-45 najpierw gehennę w poznańskim Forcie VII, pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, a potem w Dachau i Gusen. Po wojnie ukończył studia teologiczne w Rzymie i po święceniach w 1950 r. wyjechał na misje do Indii, gdzie przez 56 lat niósł pomoc najbiedniejszym, trędowatym i wykluczonym. Za swoją działalność, czynienie dobra i otwartość na drugiego człowieka w 2002 r. został oficjalnie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Odznaczony i uhonorowany wieloma medalami, odznaczeniami i tytułami, także świeckimi, m.in. nosił tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania (2005). Jest oczywiście bohaterem wielu wystaw, sesji naukowych, filmów dokumentalnych, jest też patron szkół. W lutym 2018 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, w Polsce postulatorem tego procesu jest misjonarz werbista o. Henryk Kałuża SVD z Nysy.
Poniżej galeria zdjęć autorstwa o. Andrzeja Danilewicza SVD
Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |