Fot. Andrzej Danilewicz SVD

Muzeum im. o. Mariana Żelazka w Chludowie otwarte!

W samo sobotnie południe, ks. bp Szymon Stułkowski poświęcił i oficjalnie otworzył Muzeum im. O. Mariana Żelazka.

Przed uroczystą mszą o. Sylwester Grabowski SVD (prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego w Polsce) przewodniczył mszy świętej. Uroczystości odbyły się na terenie Domu Misyjnego Świętego Stanisława Kostki w Chludowie.

Zdjęcie: muzeum o Żelazka, Fot. F. Bąk SVD

Przecięcie wstęgi

Na tę bardzo podniosłą, ale i wzruszającą uroczystość przyjechali współbracia sługi Bożego o. Mariana Żelazka, a wśród nich poznaniak o. prof. Piotr Nawrot SVD, misjonarz z Boliwii – któremu poświęcona jest część przestrzeni muzealnej. Była też rodzina o. Mariana Żelazka i kapłani z parafii związanych z jego życiem, przedstawiciele władz samorządowych, chludowskiej szkoły jego imienia oraz wszyscy, którzy przechowują pamięć o nim i jego działalności z Poznania, Palędzia i okolic oraz mieszkańcy Chludowa. Po uroczystym otwarciu muzeum był też czas na ciekawostki o tym, jak to miejsce powstawało, co można w nim zobaczyć i dotknąć. Na sam koniec przewidziano przysmaki: indyjskie i polskie.

>>> Błeńska, Kozłowiecki, Żelazek – ikony działalności misyjnej, w powakacyjnych „Misyjnych Drogach”

Fot. F. Bąk SVD

Pomysłodawcą i realizatorem muzeum jest o. Jan Wróblewski, rektor Domu Misyjnego w Chludowie. Na potrzeby placówki zaadoptował były budynek gospodarczy, który powstał tu w latach 50. Inwestycja została sfinansowana w przeważającej części z darowizn przyjaciół i dobrodziejów samego domu i polskich werbistów. Wśród licznych eksponatów dotyczących życia i pracy o. Mariana Żelazka w muzeum znajduje się przestrzeń poświęcona osiągnięciom o. prof. Piotra Nawrota SVD, który jest odkrywcą oraz jednym z najwybitniejszych w świecie znawców, popularyzatorów i badaczy muzyki baroku misyjnego w Ameryce Południowej.

>>> Ojciec Marian Żelazek [GALERIA]

Światowa premiera

Dzień wcześniej, w piątek wieczorem,  w poznańskiej katedrze zabrzmiało najnowsze studium nad muzyką XVIII wieku w Boliwii pt. „Muzyka ku czci Bogarodzicy Dziewicy z katedry Virgen de Guadalupe w La Plata”. To światowa premiera tego utworu. Za wykonanie odpowiedzialny był Chór Kameralny „Dysonans”.

Fot. F. Bąk SVD

Poznaniak – misjonarz – obywatel świata

Marian Żelazek (1919-2006) to pochodzący z Poznania jeden z najbardziej znanych – nie tylko w Polsce – misjonarzy werbistów. Jako jeden z nielicznych przeżył w latach 1940-45 najpierw gehennę w poznańskim Forcie VII, pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, a potem w Dachau i Gusen. Po wojnie ukończył studia teologiczne w Rzymie i po święceniach w 1950 r. wyjechał na misje do Indii, gdzie przez 56 lat niósł pomoc najbiedniejszym, trędowatym i wykluczonym. Za swoją działalność, czynienie dobra i otwartość na drugiego człowieka w 2002 r. został oficjalnie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Odznaczony i uhonorowany wieloma medalami, odznaczeniami i tytułami, także świeckimi, m.in. nosił tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania (2005). Jest oczywiście bohaterem wielu wystaw, sesji naukowych, filmów dokumentalnych, jest też patron szkół. W lutym 2018 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, w Polsce postulatorem tego procesu jest misjonarz werbista o. Henryk Kałuża SVD z Nysy.

Poniżej galeria zdjęć autorstwa o. Andrzeja Danilewicza SVD

Galeria (6 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze