Fot. cathopic/Fray Foto

Nabożeństwo misyjne na grudzień 2023 [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.

Komentarz do intencji

Intencja papieska w tym miesiącu nie dotyczy niepełnosprawności, ale osób niepełnosprawnych. Któż z nas jest jednak pełnosprawny? Bez żadnych wad, uszczerbków na zdrowiu, kłopotów związanych z ruchem, postrzeganiem świata za pomocą wzroku, słuchu i powonienia? Ilu spośród nas ma kłopoty kardiologiczne, związane z ciśnieniem krwi? A ilu nie potrafi opanować gospodarki hormonalnej? Fakt niepełnosprawności mógłby spotkać każdego. To nie jest efekt grzechu, pechu ani kary!

Niepełnosprawność jest zagadnieniem bardzo szerokim i dotyczy różnych obszarów funkcjonowania zdrowotnego człowieka, obniżonej sprawności komunikowania się i całościowego zaburzenia rozwoju.

Bardzo często spotykamy się z niepełnosprawnością intelektualną. Wiele osób ma też problem z poruszaniem się. Choroby neurologiczne to całe spektrum potencjalnych objawów i barier.

„Zabrałeś moje miejsce – zabierz i kalectwo!” – ten popularny komentarz pod znakiem informującym o miejscu parkowania dla samochodów kierowanych przez osoby niepełnosprawne pokazuje nam istotę problemu

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

Śpiew: Zbliżam się w pokorze…

Modlitwa uwielbienia

Psalm 150

Śpiew: Panie dobry jak chleb…

Modlitwa dziękczynienia

Boże, dobry nasz Ojcze, dziękujemy Ci za Twoją obecność wśród wierzących i Twoją pomoc w naszym codziennym życiu.

– Dziękujemy Ci, że wziąłeś na siebie nasze słabości. Za to, że nie masz względu na osoby i każdy przed Tobą jest tak samo ważny. Dziękujemy Ci, Panie…

– Dziękujemy Ci za Twoją inspirację w kreowaniu wzajemnych relacji z osobami niepełnosprawnymi. Za to, że wzajemnie od siebie możemy się uczyć. Jesteśmy Ci wdzięczni za Twojego Ducha, który każdego dnia porusza nas do działania na rzecz osób wymagających pomocy, w tym osób z niepełno[1]sprawnością. Dziękujemy Ci, Panie…

– Dziękujemy Ci również za łaskę kontaktu z osobami z niepełnosprawnością. Za to, że możemy uczyć się od nich wierności oraz wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i trudności. Dziękujemy Ci, Panie…

Śpiew: Abba, Ojcze…

Modlitwa wstawiennicza

Módlmy się za osoby niepełnosprawne, aby głęboko w swoich sercach wiedziały, że są częścią Kościoła Bożego. Niech będą doceniane i kochane, a ich kruchość i słabość nie budzą strachu ani dystansu społecznego wobec nich. Niech Dobry Bóg sprawi, aby ich ograniczenia stały się ich siłą. Niech będą otwarci na innych i niech żyją w przyjaźni ze wszystkimi.

– Módlmy się za Kościół powszechny, aby zawsze znalazło się w nim miejsce dla osób niepełnosprawnych. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za osoby niepełnosprawne, aby umiały znaleźć swoje miejsce w społeczności lokalnej i czuć się w niej użyteczne. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za papieża Franciszka, aby Bóg dał mu mądrość w posłudze jednania społeczności ludzi wierzących. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za instytucje samorządowe i państwowe, aby nigdy nie zapominały o potrzebach osób z niepełnosprawnością. Ciebie prosimy…

– Módlmy się o potrzebną łaskę i pomoc Bożą dla osób niepełnosprawnych. Ciebie prosimy…

– Módlmy się, aby Duch Święty, Pocieszyciel, wspierał i inspirował osoby niepełnosprawne do samodzielności i aktywności. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za nas samych, abyśmy byli wyczuleni na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnością. Ciebie prosimy…

Wszechmocny Boże, spraw, aby osoby niepełno[1]sprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność w Kościele oraz w społeczeństwie.

Pieśń: Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz…

Modlitwa przebłagania

Miłosierny Boże, przychodzimy do Ciebie z pokorą i gotowością na zmianę naszego myślenia o oso[1]bach niepełnosprawnych.

– Za myślenie, że osoby z niepełnosprawnością są jak dzieci i potrzebują nieustannej pomocy. Przepraszamy Cię, Boże.

– Za myślenie, że wszystkie osoby z niepełnosprawnością są niewydolne intelektualnie. Przepraszamy Cię, Boże.

– Za myślenie, że osoby z niepełnosprawnością wstydzą się swojej niepełnosprawności. Przepraszamy Cię, Boże.

– Za myślenie, że niepełnosprawność jest zaraźliwa i jest karą za grzechy. Przepraszamy Cię, Boże.

– Za myślenie, że osoby z niepełnosprawnościami są smutne, skupiają się na swojej niepełnosprawności i nie cieszą się życiem. Przepraszamy Cię, Boże.

– Za myślenie, że osoby z niepełnosprawnością zachowują się nietypowo i są niebezpieczne. Przepraszamy Cię, Boże.

Boże, przyjmij nasze błagania i przemień nasze serca. Niech Twoje Myśli, Słowo Boże, będzie naszą inspiracją i przyczyną zmiany naszego myślenia. Pomóż nam, aby mity i wyobrażenia o oso[1]bach z niepełnosprawnościami nie dominowały w naszym sposobie myślenia o nich. Nade wszystko spraw, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.

Śpiew: Być bliżej Ciebie chcę…

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Tomasz Franciszek, pedagog z Raciborza

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze