fot. Marcin Wrzos OMI/Misyjne Drogi

Nabożeństwo misyjne na kwiecień 2024 [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji, która przynosi tyle cierpienia w różnych częściach świata.

Komentarz

Papież Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników watykańskiego sympozjum z okazji 20. rocznicy ogłoszenia Listu apostolskiego Jana Pawła II Mulieris dignitatem o godności i powołaniu kobiety powiedział: „Są miejsca i kultury, w których kobieta jest dyskryminowana i niedoceniana tylko za to, że jest kobietą, gdzie ucieka się nawet do argumentów religijnych i nacisków rodzinnych, społecznych i kulturowych, by utrzymać nierówność płci; gdzie dochodzi do aktów przemocy wobec kobiety, która staje się obiektem maltretowania i wykorzystywania w reklamie oraz przemyśle konsumpcji i rozrywki”. Sam Pan Jezus odnosił się do kobiet z wielkim szacunkiem i delikatnością. O takiej postawie na samym początku swego pontyfikatu mówił papież Benedykt podczas spotkania z biskupami z Meksyku w Rzymie we wrześniu 2005 r. „Postulowana zmiana mentalności ma polegać na naśladowaniu postawy Zbawiciela, dzięki czemu we wszystkich środowiskach kobiety będą traktowane z godnością, a ich niezastępowalna misja bycia matkami i pierwszymi nauczycielkami ich dzieci będzie należycie chroniona” – powiedział wówczas Ojciec Święty. Wciąż są na świecie miejsca, gdzie kobieta pozbawiona jest godności. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż jedna trzecia wszystkich kobiet na całej kuli ziemskiej doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia. Wystawienie Najświętszego Sakramentu Śpiew: O zbawcza Hostio… Modlitwa uwielbienia Boże, stwórco człowieka, bądź uwielbiony za wspaniałe dzieło stworzenia, za każde dobro i życie, które poprzez kobietę otrzymuje świat

– Za miłość, którą okazuje swoim dzieciom. Bądź uwielbiony, Panie.

– Za troskę, którą otacza swoich bliskich. Bądź uwielbiony, Panie.

– Za pracę, która przyczynia się do rozwoju i dobra. Bądź uwielbiony, Panie.

Śpiew: Laudate omnes gentes…

Modlitwa dziękczynienia

Dziękujemy Ci, Boże, dawco wszelkiego dobra, za każdego, kto przyczynia się do tego, aby nie było przemocy, dyskryminacji i deptania godności kobiet.

– Za organizacje, które chronią kobiety, nie patrząc na ich religię i przekonania polityczne. Dziękujemy Ci, Panie.

– Za każdego misjonarza i misjonarkę, którzy nie bacząc na swoje bezpieczeństwo, chronią godność kobiet i spieszą im z pomocą. Dziękujemy Ci, Panie.

– Za wolontariuszy, którzy oddają swój czas, aby wspierać kobiety narażone na niebezpieczeństwo, przemoc i dyskryminację. Dziękujemy Ci, Panie.

Śpiew: Dziękujemy Ci, Ojcze nasz…

Modlitwa przebłagania Boże Ojcze, który dałeś nam swojego Syna, aby zmazał wszelkie winy, wybacz nasze grzechy i zaniedbania.

– Za brak współczucia i obojętność wobec losu dyskryminowanych kobiet. Przepraszamy Cię, Panie. – Za rządy państw i ustawy, które dopuszczają zło. Przepraszamy Cię, Panie.

– Za brak miłości wobec bliźnich. Przepraszamy Cię, Panie. Śpiew: Duchu Święty, przyjdź… Modlitwa wstawiennicza Dobry Ojcze, Twojemu miłosierdzi oddajemy nasze prośby.

– Za wszystkie dyskryminowane kobiety, aby znalazły potrzebną pomoc. Ciebie prosimy…

– Za wszystkie kobiety, których godność jest podeptana. Ciebie prosimy…

– Za wszystkich, którzy pomagają, aby nie ulegali zniechęceniu. Ciebie prosimy… Śpiew: Wielbić Pana chcę…

Z listu do kobiet A ciascuna di voi, Jan Paweł II, 1995 r.

– Dziękujemy ci, kobieto-matko, która w swym łonie nosisz istotę ludzką w radości i trudzie jedynego doświadczenia, które sprawia, że stajesz się Bożym uśmiechem dla przychodzącego na świat dziecka.
– Dziękujemy ci, kobieto-małżonko, która nierozerwalnie łączysz swój los z losem męża.
– Dziękujemy ci, kobieto-córko i kobieto-siostro, która wnosisz w dom rodzinny, a następnie w całe życie społeczne bogactwo twej wrażliwości, intuicji, ofiarności i stałości.
– Dziękujemy ci, kobieto pracująca zawodowo, za niezastąpiony wkład, jaki wnosisz w kształtowanie kultury zdolnej połączyć rozum i uczucie.
– Dziękujemy ci, kobieto konsekrowana, która otwierasz się ulegle i wiernie na miłość Bożą.
– Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą twą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze