Nikaragua: drugi biskup wsadzony do więzienia
Nikaraguańska policja aresztowała w środę 20 grudnia biskupa Isidoro del Carmen Mora Ortegę, z Siuna. Jest on drugim hierarchą aresztowanym przez lewicowy reżim prezydenta Daniela Ortegi i wiceprezydenta Rosario Murillo.
63-letni biskup Mora Ortega został aresztowany dzień po odprawieniu mszy w Matagalpa. Apelował podczas niej o modlitwę za biskupa Rolando Alvareza, który od sierpnia 2022 r. przebywa w areszcie domowym, a w lutym został skazany na 26 lat więzienia. W chwili aresztowana biskup udawał się do parafii Santa Cruz w La Cruz de Río Grande, aby udzielić sakramentu bierzmowania 230 wiernym. Obecne miejsce pobytu biskupa Mora Ortegi po jego aresztowaniu pozostaje nieznane.
Zdaniem Arturo McFields Yescasa, byłego ambasadora Nikaragui przy Organizacji Państw Amerykańskich biskup Mora Ortega został aresztowany, ponieważ wyraził swoje poparcie dla biskupa Rolando Alvareza, który jest więziony od ponad 500 dni.
Dzień przed aresztowaniem biskup Mora przewodniczył Mszy św. z okazji 99. rocznicy powstania diecezji Matagalpa. Przekazał wyrazy solidarności Konferencji Episkopatu Nikaragui (CEN) z biskupem Rolando Álvarezem i diecezją Matagalpa, nazywając ją „kamieniołomem wiary”.
Znawczyni sytuacji w Nikaragui Martha Patricia Molina, poinformowała, że oprócz biskupa Mory uprowadzeni zostali również seminarzyści Alester Saenz i Tony Palacio. Byli oni w drodze na zajęcia duszpasterskie i nie są dostępne żadne dalsze informacje na temat ich miejsca pobytu.
Biskup Mora Ortega, urodzony w Matagalpa, został wyświęcony na kapłana 20 września 2003 roku. Został mianowany biskupem Siuna przez papieża Franciszka 8 kwietnia 2021 r., wcześniej pełniąc funkcję wikariusza generalnego diecezji Matagalpa.
Od 2007 r. rząd Nikaragui pod rządami Daniela Ortegi coraz częściej atakuje katolickie instytucje i duchowieństwo. Napięcia nasiliły się po gwałtownej reakcji reżimu na protesty społeczne w 2018 r. Biskup Rolando Álvarez był jednym z najgłośniejszych krytyków reżimu i jest obecnie więziony za zdradę stanu.
Badania Moliny pokazują, że Kościół w Nikaragui został poddany 740 atakom w latach 2018-2023, przy czym w 2023 r. odnotowano największą liczbę ataków w ciągu ostatnich pięciu lat.
Biskup Alvarez, wybitny obrońca praw człowieka, pozostaje uwięziony po odmowie deportacji do Stanów Zjednoczonych, pomimo międzynarodowego oburzenia z powodu jego skazania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |