Nikaragua: reżim zablokował konta kościelne
Lewicowy reżim Ortegi i Murillo, małżonków sprawujących władzę w Nikaragui, postanowił zablokować konta bieżące diecezji tamtejszego Kościoła katolickiego.
Nikaraguańska prasa (La Prensa i 100% noticias) donosi, że konta bankowe kilku diecezji zostały zamrożone i w związku z tym są niedostępne. Kilka parafii od kilku dni doświadcza trudności w wypłacaniu pieniędzy i należności za usługi i personel. Wśród diecezji z zajętymi kontami bieżącymi znajdują się diecezje Managua, Estelí i Matagalpa (której biskup, biskup Álvarez, przebywa w więzieniu już od ośmiu miesięcy, ponieważ został skazany w lutym b.r. w półgodzinnym procesie na 26 lat i 4 miesiące więzienia).
>>> Nikaragua: reżim Ortegi zamknął dwa katolickie uniwersytety i zakazał działalności Caritas
Polityka reżimu Ortegi i wiceprezydenta, jego żony Rosarii Murillo polega na całkowitym zneutralizowaniu działań i głosu Kościoła katolickiego, ale także innych wyznań religijnych, na przykład sieci grup ewangelikalnych.
Bardzo ostrożny w swoich wypowiedziach w obliczu działań dyktatury arcybiskup Managui, kardynał Leopoldo Brenes, oświadczył, że „nic nie wiedział o zamrożeniu rachunków bieżących kilku diecezji”, ale jednocześnie zauważył, że „trwają prace nad rozwiązaniem tej sytuacji”.
>>> Nikaragua: dwie siostry zakonne zostały wydalone z kraju
18 maja Ortega, w przemówieniu upamiętniającym postać ojca rewolucji sandinistowskiej, Césara Augusto Sandino, oskarżył Kościół i jego hierarchię o „udział w próbie zamachu stanu”.
W marcu 2022 r. tamtejszy reżim zmusił do przedwczesnego opuszczenia Nikaragui nuncjusza apostolskiego, abp. Waldemara Stanisława Sommertaga. W lipcu 2022 roku wydalił zakonnice z założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty zgromadzenia Misjonarek Miłości, a w marcu b.r. pracujące w tym kraju od ponad dwudziestu lat trapistki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |