Chrześcijanie w Nikaragui, fot. EPA/ALBERTO GONZALEZ

Nikaragua: zaostrzają się prześladowania Kościoła katolickiego

W Nikaragui reżim Daniela Ortegi zaostrza prześladowania Kościoła katolickiego, krytycznego wobec lewicowego rządu – ocenił w środę hiszpański dziennik „ABC”. W niedzielę aresztowany został tam trzeci ksiądz katolicki, proboszcz kościoła Ducha Świętego w gminie Mulukuku Oscar Benavidez.

„Nie znamy powodu jego aresztowania, mamy nadzieję, że władze nas poinformują” – oświadczyła w mediach społecznościowych diecezja Siuna.

W poniedziałek ks. Benavidez został przewieziony do więzienia w Chipote, gdzie obecnie przebywa 180 więźniów politycznych. Następnego dnia policja uniemożliwiła wiernym wejście do kościoła w parafii Santa Lucia w mieście Dario na północy kraju; ksiądz udzielił sakramentu zza ogrodzenia.

Według dziennika nowe aresztowania wskazują na eskalację represji reżimu Ortegi wobec Kościoła katolickiego.

>>> Japonia modli się o pokój: każda ofiara jest porażką ludzkości

Od wielu tygodni prześladowany jest biskup Rolando Alvarez, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu duchownych. Policja otacza dom biskupa w mieście Matagalpa, odkąd 4 sierpnia zorganizował on procesję z katolickimi symbolami. Źródła kościelne twierdzą, że rząd Ortegi wywiera presję na hierarchię kościelną, aby usunąć biskupa z kraju. Alvarez jednak odmówił wyjazdu. Policja poinformowała, że prowadzi przeciwko niemu dochodzenie za rzekome „podżeganie do nienawiści” i organizowanie „grup przemocy”.

Tak napiętej sytuacji nie było od czasu protestów społecznych w kwietniu 2018 roku, kiedy tysiące obywateli demonstrowały przeciwko reżimowi, w tym kilku księży. W tym czasie Kościół niósł pomoc humanitarną protestującym, m.in. uruchamiając w świątyniach punkty pomocy medycznej.

leki
fot. pixabay.com

Po stłumieniu protestów rząd zakazał niezależnych manifestacji, a ataki reżimu na Kościół nasiliły się. Środki masowego przekazu, które należały do Konferencji Episkopatu Nikaragui oraz rozgłośnie radiowe zarządzane przez ks. Alvareza, zostały zamknięte.

>>> Peru: świętowanie Wniebowzięcia jakiego jeszcze nie widzieliście [GALERIA]

Wielu księży zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, jak ks. Edwin Roman czy Silvio Baez. „Prześladowania Kościoła wychodzą jednak poza działania przeciwko księżom czy biskupowi; prześladowane są także grupy religijne całkowicie apolityczne” – powiedział były minister edukacji i socjolog Humberto Belli, cytowany przez „ABC”.

Belli odniósł się do wydalenia z Nikaragui Misjonarek Miłosierdzia, zakonu założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Zakonnice opuściły kraj po tym, jak zdominowane przez partię rządzącą Zgromadzenie Narodowe unieważniło ich status prawny.

„Przeslanie reżimu jest jasne: kto ma opinie, które nie podobają się rządowi, stoi przed alternatywą – wygnanie albo więzienie” – powiedział Belli.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze