AKM Stułkowski

Fot. jerozolima 2018 akm

Nowy biskup Archidiecezji Poznańskiej od lat jest związany z misjami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup nominat ks. dr Szymon Stułkowski od lat koordynuje pracę środowisk misyjnych Poznania, a jednocześnie jest opiekunem naukowym Akademickiego Koła Misjologicznego. Szczególnie bliski jest mu wolontariat misyjny. 

W AKM działają studenci poznańskich uczelni, w tym kierunków medycznych, dziennikarstwa, politechniki. Co roku wyjeżdżają oni do pomocy na placówki misyjne. W ciągu ostatnich dziesięciu lat około stu osób udzielało się na Wyspach Zielonego Przylądka, w Jerozolimie, w Kazachstanie, Ghanie, Etiopii, na Ukrainie.

Nie jesteśmy biurem podróży – mówił ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun Akademickiego Koła Misjologicznego przy Wydziale Teologicznym UAM.

– Abp Gądecki błogosławi na każdy wyjazd, otrzymujemy krzyże, nie są to jednak krzyże misyjne. Tych wypraw nie określamy wyjazdem na misje, nie używamy też słowa „wolontariat”, ale „doświadczenie misyjne” – mówił ks. Szymon Stułkowski dla Tygodnika „Idziemy”.

Fot. EpiskopatNews

Wolontariuszy rekrutujemy spośród tych, którzy sumiennie pracują  przez cały rok. To nie jest biuro podróży. Formacja koła jest nastawiona na misyjność, więc młodzi ludzie uczestniczą we mszy św., w warsztatach, wykładach dotyczących zaangażowania świeckich w misjach, odmawiają różaniec misyjny, spotykają się z misjonarzami. Takie spotkania dużo dają, bo pokazują pracę na froncie. Dopiero z tych, którzy w uczestniczą w tych wszystkich działaniach, wykazywali zaangażowanie cały rok, mają doświadczenie z wcześniejszych wolontariatów, wybieramy ludzi nadających się na misje i z nimi pracuje doświadczona i kompetentna tzw. grupa trzymająca władzę.  Jest to już bardzo konkretne działanie, w którym chodzi także o zintegrowanie zespołu. Ludzie dowiadują się, co będą robić na miejscu i dzielą się na grupy pracujące konkretnie nad tym – czy to będzie praca z dziećmi czy  praca fizyczna. Grupy formują się już indywidualnie – aby mogli lepiej się poznać – pokazać swoje lęki czy sposoby komunikowania, bo przecież będą musieli razem przeżyć ten czas.

Od  11 lat, odkąd zajmuję się  AKM, nauczyłem się, że ta permanentna formacja rodzi różne powołania i to jest piękne. Nasza Madzia przyszła jako studentka, a odkryła powołanie ku posłudze misjonarki świeckiej, s. Amata była prezesem Koła, a złożyła śluby w misyjnym zakonie kontemplacyjnym Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji w Nysie, Jarek Czyżewski, politolog, poszedł ku kapłaństwu. Mamy też kilka małżeństw z AKM – mówił ksiądz Szymon Stułkowski dla misyjne.pl.

>> wolontariusze o misjach

Misje i praca ze świeckimi, to charakteryzuje nowego biskupa Archidiecezji Poznańskiej. Czy to będzie oznaczało także drogę i kierunek jego zaangażowania w posłudze biskupiej? Posłuchaj, co ks.  Szymon Stułkowski mówił o formacji misyjnej jako o formacji dla każdego chrześcijanina podczas III Forum Ewangelizacyjnego w Poznaniu.

 

Zobacz także
Wasze komentarze