Ojciec Jerzy Kraj o kryzysie na Cyprze: mamy nadzieję, że zostanie dostrzeżona nasza sytuacja
Ekumenizm i wyzwania stojące przed cypryjskim społeczeństwem mają być głównym tematem wizyty papieża Franciszka w dniach 2-4 grudnia – powiedział w rozmowie w Nikozji z niemiecką agencją katolicką KNA wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy na Cyprze o. Jerzy Kraj. Polski franciszkanin ma również nadzieję, że będzie to impuls do większego wsparcia międzynarodowego.
– Mamy nadzieję, że zostanie dostrzeżona nasza sytuacja – wyznał o. Kraj i określił trwający od 1974 roku podział polityczny wyspy jako ranę. – Coraz trudniej jest dostrzec proces pojednania. Brakuje bezpośrednich rozmów czy dialogu między stronami konfliktu. Wyspa stoi również w obliczu wielkich wyzwań związanych z dużą liczbą migrantów i uchodźców – wylicza franciszkanin. Zwrócił też uwagę, że „Cypr zajmuje pierwsze miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę migrantów przypadających na jednego mieszkańca”.
Pod względem politycznym wyspa jest podzielona od 1974 roku. Większa część południowa jest rządzona przez Republikę Cypryjską, podczas gdy część północna znajduje się pod kontrolą Tureckiej Republiki Cypru Północnego, która jest uznawana jedynie przez Turcję.
>>> Jerozolima: rośnie zaniepokojenie aktami nienawiści wobec chrześcijan
Spośród około 900 tys. mieszkańców Republiki Cypru 80 proc. przyznaje się do chrześcijaństwa. Większość z nich (ok. 80%), to członkowie autokefalicznego Kościoła prawosławnego Cypru. Z kolei wśród około 300 tys. stałych mieszkańców i przybyszów na Cyprze Północnym chrześcijanie stanowią najwyżej jeden procent, a przeważająca większość to muzułmanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |