oblaci

Fot. Oblaci

Oblaci na Specjalnym Synodzie dla Amazonii

Jak podał portal omiworld.org, dwóch oblatów – bp Jan Kot i o. Roberto Carrasco zostali mianowani ojcami synodalnymi zbliżającego się Specjalnego Synodu dla Amazonii. Publikujemy pełną treść komunikatu.

Kiedy papież Franciszek ogłosił 15 października 2017 Specjalny Synod dla Amazonii, rozpoczął się cały proces wysłuchiwania i dialogowania z rodzimymi Amazończykami pochodzącymi z 9 krajów (Brazylii, Peru, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli, Gujany, Gujany Francuskiej i Surinamu) od podszewki znającymi problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia. Papież pochodzący z Ameryki Południowej poprzez ten synod zaprasza nas wszystkich do dialogu, zastanowienia się, słuchania, a przede wszystkim skierowania się do Boga, by Ten pozwolił odnaleźć nowe ścieżki, którymi ma kroczyć Kościół ku integralnej ekologii.

>>> Synod Biskupów dla Amazonii – co już wiemy? 

Ojciec święty zaprosił do uczestnictwa 250 ojców synodalnych do Rzymu, gdzie między 6 a 27 października odbędzie się to niezwykle ważne dla całego Kościoła spotkanie. Będą to nie tylko biskupi czy misjonarze, ale także osoby świeckie, w szczególności eksperci i goście, którzy przez trzy tygodnie wraz z papieżem Franciszkiem wnikliwie będą zastanawiać się, jak wprowadzić w życie postulaty zawarte w Evangelium gaudium i Laudate sí’.

Chcielibyśmy z wielką radością ogłosić, że dwóch z naszych braci będzie uczestnikami synodu, aby tam podzielić się swoim doświadczeniem pracy z Amazończykami.

Bp Jan Kot – biskup diecezji Zé Doca, terytorium znajdującego się w brazylijskiej części Amazonii będzie jednym z biskupów reprezentujących region Pan-Amazoński. O. Roberto Carrasco, z Generalnej Delegatury Peru, również został ojcem synodalnym z listy delegowanych przez Unię Superiorów Generalnych.

Biskup Kot to oblat pochodzący z Polski. Przed przyjazdem do Brazylii 1994 był wikariuszem oblackiej parafii w Siedlcach. Początkowo pracował jako proboszcz w Jussarval, później w Vitória di Santo Antão (archidiecezja Olinda i Recife). Pełnił posługę proboszcza także w parafii pw. Świętego Serca Maryi w Alegre do Fidalgo (diecezja św. Rajmunda Nonato). Od 2014 r. jest biskupem diecezji Zé Doca w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej.

>>> Czterech Polaków pojedzie na Synod dla Amazonii. Kto to?

O. Roberto Carrasco właśnie kończy studia z komunikacji społecznej na Salezjańskim Pontyfikalnym Uniwersytecie w Rzymie. Przez cztery lata pracował na misji w Aucayacu (Diecezja Huánuco), jako dyrektor Radia Amistad. Następnie przeniósł się do Santa Clotilde (nad rzeką Napo), gdzie przez siedem lat posługiwał jako wikariusz. W Apostolskim Wikariacie św. Józefa zajmował się koordynowaniem tubylczego duszpasterstwa. Aktualnie zajmuje się kierowaniem inicjatywy „Amazonia: Wspólny Dom”, miejsca gdzie różne zgromadzenia religijne, organizacje kościelne i społeczne spotykają się na płaszczyźnie cyfrowej i dzielą postępami w pracy z amazońską ludnością. Do tej pory przygotowali już ponad 100 modelowych zajęć mających towarzyszyć synodowi w październiku 2019 r.

Zarówno o. Roberto Carrasco jak i bp Jan Kot z duchem i charyzmą św. Eugeniusza De Mazenoda będąc przyszłymi uczestnikami synodu, postarają się żyć i dzielić swoim braterstwem, co jest niczym innym jak tylko wspólnym działaniem dla dobra Kościoła, mającego także i amazońską twarz.

***
Tłumaczenie: Maksymilian Nagalski

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze