fot. wadowice.pl

Papieskie miasto wspiera misjonarzy z Ugandy

Specjalny medal wydany przez Wadowice z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II trafi na licytację, a zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą prowadzoną przez polskich misjonarzy szkołę w Kakooge w afrykańskiej Ugandzie.

Patronem tamtejszej szkoły technicznej jest papież Polak. Władze papieskiego miasta przekazały dziś dary franciszkanom konwentualnym – w sumie dwa papieskie medale, 140 koszulek dla każdego z uczniów afrykańskiej szkoły oraz pamiątkowe przypinki.

fot. wadowice.pl

Jak wytłumaczył o. Bogusław Dąbrowski OFMConv, dyrektor finansowy Szkoły Technicznej im. św. Jana Pawła II w Kakooge, każde zebrane pieniądze zakonnicy inwestują w sprzęty rolnicze i inwentarz. Chcą kupić traktor i maszyny rolnicze. W ten sposób można zapewnić uczniom wyżywienie, które w tej części świata jest największym problemem. Część z wydanych przez Wadowice stu odlanych z brązu okolicznościowych medali papieskich trafia na cele charytatywne. – Przekazujemy dzisiaj dwa medale, jeden chcemy, żeby trafił do szkoły w Kakooge na pamiątkę setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który jest patronem tej szkoły, a drugi ojcowie misjonarze mogą wystawić na licytację i mam nadzieję, że uda się im sprzedać ten wyjątkowy medal za przyzwoitą kwotę – powiedział w rozmowie z portalem Wadowice24.pl Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic. Samorządowiec zachęcił, by nie zapominać o tych, którzy w czasie pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji. Obecnie szkoła w Kakooge jest zamknięta dla uczniów z powodu pandemii.

fot. wadowice.pl

Polscy franciszkanie przybyli do Ugandy w 2001 r. Rozpoczęli pracę w misji św. Judy Tadeusza w Kakooge, 100 km na północ od Kampali. Prowadzą kościół parafialny i franciszkański klasztor. Działa tu też szkoła średnia dla 120 dziewcząt, prowadzona przez siostry franciszkanki. W 2009 r. powstało Centrum Zdrowia św. Franciszka dla lokalnej społeczności. Centrum posiada gabinet dentystyczny, salę operacyjną, poradnię dla kobiet ciężarnych, rentgen, USG i szpitalik na 28 łóżek. Teren dystryktu misyjnego zamieszkiwany jest przez ok. 20 tys. ludzi, z czego 7 tys. to katolicy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze