papież franciszek watykan guadlupe

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Papież do uczestników Zgromadzenia Kościelnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów: pierwsze słowo to „słuchaj”

W Mieście Meksyku rozpoczęło się 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Zgromadzenie Kościelne Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Ze względu na ograniczenia i obostrzenia pandemiczne będzie się ono odbywać zarówno na miejscu, jak i drogą wirtualną, online. Okolicznościowe orędzie do uczestników wydarzenia, które potrwa do 28 listopada, skierował papież Franciszek.

Witając i pozdrawiając wszystkich Ojciec Święty zaznaczył, że Zgromadzenie ma dodać bodźca Kościołowi „wyjścia synodalnego”, przywrócić ducha V konferencji ogólnej episkopatu latynoamerykańskiego (CELAM), która w Aparecidzie (Brazylia) w maju 2007 „wezwała nas do bycia uczniami misjonarzami” oraz do „ożywienia nadziei, wybiegając w przyszłość ku jubileuszowi objawień w Guadalupe w 2031 i Jubileuszowi Odkupienia 2033 roku.

>>> Meksyk: nadzwyczajny jubileusz w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

Po pierwsze: słuchać

Autor orędzia zwrócił uwagę, że rozpoczęte dzisiaj spotkanie „jest nowym wyrazem latynoamerykańskiego i karaibskiego oblicza naszego Kościoła, zgodnie z procesem przygotowawczym do XVI zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem jest «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, udział i misja»”. Wychodząc od tych słów papież zatrzymał się krótko na dwóch, „abyście uświadomili sobie w sposób szczególny tę drogę, którą przemierzacie razem”.

>>> Meksyk: program I Zgromadzenia Kościelnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Pierwsze słowo to „słuchaj” – zauważył Franciszek, wyjaśniając, iż dynamizm zgromadzeń kościelnych kryje się w procesie słuchania, dialogu i rozeznania. Na takim wydarzeniu wymiana ułatwia „słuchanie” głosu Boga, aby „wraz z Nim słuchać krzyku ludu i słuchać ludu, aby tchnąć w niego wolę, do której wzywa nas Bóg„. Papież zaapelował do uczestników, aby starali się słuchać się wzajemnie oraz słuchać krzyku „naszych najuboższych i zapomnianych braci i sióstr”.

fot. episkopat.pl

 

Rozlewać „twórczą miłość”

Drugim słowem jest „rozlanie” – głosi przesłanie. Ojciec Święty wskazał, że rozeznanie wspólnotowe wymaga wiele modlitwy i dialogu, aby móc wspólnie odnaleźć wolę Bożą, oraz odkrywania sposobów niedopuszczenia do tego, aby różnice przekształcały się w podziały i polaryzacje. „Proszę Pana, aby wasze zgromadzenie było wyrazem «rozlania» twórczej miłości Jego Ducha, która pobudza nas do wyjścia bez lęku na spotkanie z innymi i zachęca Kościół, aby dzięki procesowi nawrócenia duszpasterskiego stawał się coraz bardziej ewangelizujący i misyjny”.

>>> Wojciech Modest Amaro opowiada o słowach Matki Bożej z Guadalupe, które pozbawiły go lęku [WIDEO]

Papież zachęcił uczestników spotkania, aby „przeżywali te dni, przyjmując z wdzięcznością i radością to wezwanie do rozlania się Ducha Świętego w wiernym Ludzie Bożym, pielgrzymującym w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach” oraz polecił ich Jezusowi i Jego Matce, prosząc jednocześnie, jak to ma w zwyczaju, o modlitwę za niego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze