Fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO

Papież Franciszek apeluje o solidarność i bliskość z uchodźcami

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o solidarność i bliskość z uchodźcami oraz zapewnienie im pomocy i ochrony. Podkreślał, że we wzajemnym szacunku i wsparciu znajdują się rozwiązania wielu problemów związanych z migracją.

Zwracając się do tysięcy wiernych w czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański papież powiedział, że w środę przypada Światowy Dzień Uchodźcy, ogłoszony przez ONZ po to – by jak przypomniał – „zwrócić uwagę na to, co przeżywają, często z wielkim lękiem i cierpieniem, nasi bracia zmuszeni do ucieczki ze swych ziem z powodu konfliktów i prześladowań”.

Dzień ten w tym roku zbiega się z konsultacjami między rządami na temat przyjęcia światowego paktu w sprawie migrantów – mówił papież. Podkreślił, że celem tego dokumentu ma być „migracja bezpieczna, uregulowana i legalna”. Wyrażam pragnienie, aby kraje zaangażowane w te procesy osiągnęły porozumienie, by zapewnić z odpowiedzialnością i człowieczeństwem pomoc i ochronę dla tych, którzy zmuszeni są opuścić swój kraj – dodał Franciszek.

Wskazał następnie: Lecz również każdy z nas wezwany jest do bliskości z uchodźcami, by znaleźć okazję do spotkania, docenić ich wkład po to, by mogli lepiej zintegrować się ze społecznościami, które ich przyjmują. W takim spotkaniu i takim wzajemnym szacunku oraz wsparciu znajduje się rozwiązanie wielu problemów – oświadczył papież.

Mówił także o dramatycznej sytuacji w Jemenie, którego ludność jest – jak dodał: wyczerpana latami konfliktu. Kieruję apel do wspólnoty międzynarodowej, aby nie szczędziła wysiłków, by pilnie doprowadzić strony konfliktu do stołu rokowań i uniknąć pogorszenia już tragicznej sytuacji humanitarnej – wzywał Franciszek.

Prosił również wiernych o modlitwę za ludność Wenezueli.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Franciszek powiedział, że autentyczność misji Kościoła nie zależy od sukcesu albo satysfakcjonujących rezultatów, lecz od podążania naprzód z odwagą zaufania i z pokorą zawierzenia się Bogu.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze