abp Paolo Rudelli

Fot. youtube

Papież mianował nowego nuncjusza apostolskiego w Zimbabwe

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek mianował byłego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu, abp Paolo Rudelliego, nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe, poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek już we wrześniu nadał tytuł nuncjusza 49-letniemu Rudelliemu, a w październiku udzielił mu sakry biskupiej.

Arcybiskup tytularny Mesembrii, Paolo Rudelli urodził się 16 lipca 1970 roku w miejscowości Gazzaniga na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1995 r., jest kapłanem diecezji Bergamo. Uzyskał doktorat z teologii moralnej. Od 1998 na Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby dyplomatycznej. Od 2001 pełni służbę w dyplomacji watykańskiej jako sekretarz nuncjatur w Ekwadorze (2001-2003) i Polsce (2003-2006). Następnie pracował w Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy był od 2014 roku do chwili otrzymania godności nuncjusza we wrześniu ub. roku.

Jego następcą jest od tego czasu pochodzący z południowych Włoch 43-letni kanonista ks. Marco Ganci, który w dyplomacji watykańskiej pracuje od 2006 roku. Dyplomata pracował m.in. w Boliwii, Grecji, w latach 2012-2015 przy Unii Europejskiej w Brukseli, a ostatnio w Kenii.

Zobacz także
Wasze komentarze