Zniszczenia po ataku na kościół w Robuh, Nigeria, czerwiec 2022r., fot. EPA/STRINGER

Papież po ataku w Nigerii: pokój zwycięży nienawiść

O swojej duchowej bliskości z diecezją Ondo i modlitwie o nawrócenie serc tych, którzy dokonali tego, co nazwano masakrą w uroczystość Zesłania Ducha Świętego zapewnił papież Franciszek w telegramie, podpisanym przez kardynała sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina. Z kolei kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w liście do diecezji nigeryjskiej złożył wyrazy współczucia Kościoła we Włoszech i stwierdził: „Zło nigdy nie będzie miało ostatniego słowa!”

Papież jest „głęboko zasmucony tym strasznym atakiem” – napisał kard. Parolin w telegramie skierowanym na ręce Jude Ayodeji Arogundade, biskupa Ondo, diecezji należącej do Owo, gdzie znajduje się kościół św. Franciszka, miejsce terrorystycznego ataku, w którym przedwczoraj zginęły co najmniej 50 osób, w tym dwoje dzieci. Kilkudziesięciu wiernych zostało rannych.

Kościół katolicki św. Franciszka w Owo dzień po ataku, stan Ondo, Nigeria, fot. EPA/STRINGER

Franciszek zapewnia o swojej „duchowej bliskości ze wszystkimi, których dotknął ten akt niewypowiedzianej przemocy” i „poleca dusze zmarłych Bożemu miłosierdziu” błagając „o uzdrowienie i Boską pociechę dla rannych i tych, którzy są w żałobie”. Następnie papież zapewnił o modlitwie „o nawrócenie tych, którzy są zaślepieni nienawiścią i przemocą, aby wybrali drogę pokoju i prawości”. Telegram skierowany do biskupa Ondo kończy się „Bożym błogosławieństwem pociechy i siły” oraz zachętą skierowaną do wiernych, aby nadal żyli przesłaniem Ewangelii „z wiernością i odwagą”.

>>> Papież opłakuje ofiary zamachu na kościół katolicki w Nigerii. Zginęło ponad 50 osób

Niedługo po ataku, w minioną niedzielę wieczorem rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział: „Papież modli się za ofiary i za kraj, który został tak ciężko doświadczony w czasie uroczystości, powierzając ich Panu, aby zesłał swego Ducha Pocieszyciela”.

fot. EPA/STRINGER

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kardynał Matteo Zuppi, również zapewnił o bliskości i złożył kondolencje włoskich biskupów na ręce bp. Jude Ayodeji Arogundade. „Ogarniamy wasz smutek, wzywając dla tych, którzy zginęli, miłosierdzia Ojca i pocieszenia Parakleta dla ich rodzin” – napisał kard. Zuppi. Zaznaczył, że „zło nigdy nie będzie miało ostatniego słowa! Nawet jeśli wydaje się, że świat ogarniają ciemności i śmierć, jesteśmy pewni, że moc modlitwy i dar wiary rozproszą chmury”.

Południowo-zachodni stan Nigerii, gdzie doszło do krwawego ataku, był do tej pory jednym z najspokojniejszych obszarów w kraju, którym wstrząsały liczne akty przemocy.

fot. EPA/STRINGER

Przemoc i prześladowania chrześcijan, którzy stanowią blisko połowę populacji Nigerii (ok. 98 mln), są w tym kraju na porządku dziennym. W ostatnim czasie doszło do serii porwań i brutalnych ataków na wspólnoty i instytucje chrześcijańskie, m.in. zmarł uprowadzony w kwietniu ks. Joseph Aketeh Bako. Głównymi odpowiedzialnymi są dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), Boko Haram oraz pasterze Fulani. Poniżej zdjęcia rannych po ataku:

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze