fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Rosja szantażuje świat i eksportuje głód do Afryki

Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki – powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego. Jak stwierdził, reszta świata musi pilnie odpowiedzieć na ten kryzys.

Otwierając spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, Blinken wymienił długą listę działań Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in. blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.

>>> Apel o międzynarodową operację w celu odblokowania dostaw ukraińskiego zboża

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken, fot. EPA/ETIENNE LAURENT

„To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to po prostu szantaż” – powiedział Blinken. Dodał, że w efekty rosyjskich działań odczuwa nie tylko Ukraina. „Kreml musi zdać sobie sprawę, że eksportuje głód i cierpienie daleko poza granice Ukrainy. Kraje Afryki doświadczają największego bólu” – zaznaczył.

>>> Płonie europejski spichlerz. Skutki już są katastrofalne 

Dyplomata stwierdził, że reszta świata nie może czekać na to, by Władimir Putin „zrobił słuszną rzecz” i musi „pilnie i kolektywnie” odpowiedzieć na ten kryzys. Zaznaczył, że USA dotąd przeznaczyły 5,5 mld dolarów na złagodzenie kryzysu, a także m.in. zainwestowały w zwiększenie produkcji nawozów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze