Fot. pixabay

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej z wizytą w Korei

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z wizytą oficjalną przebywa w Korei Południowej patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. Okazją ku temu jest 50. rocznica konsekracji prawosławnej katedry św. Mikołaja w Seulu oraz międzynarodowe sympozjum „Ekologia, teologia i godność człowieka w tradycji prawosławnej”. Wizyta, która potrwa do 8 grudnia, jest czwartą oficjalną wizytą patriarchy Konstantynopola w Korei.

Wspólnota prawosławna w tym kraju, której początek stanowiła misja zagraniczna Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ciągle się powiększa, zwraca uwagę ekumeniczna fundacja wiedeńska Pro Oriente. Według tej informacji, Kościół prawosławny jest dziś obecny w wielu miastach południowokoreańskich. Ponadto działają dwa klasztory – w Kapyong oraz w Yang-gu. Metropolitą Korei jest Ambroży (Zographos).

Już 5 grudnia patriarcha Bartłomiej odprawił nieszpory w katedrze św. Mikołaja w stolicy Korei Południowej. Następnego dnia sprawował tam Boską Liturgię połączoną z agapą dla wspólnoty przykatedralnej, a w godzinach popołudniowych spotkał się z bezdomnymi oraz uczestniczył w „kampanii miłości bliźniego” prowadzonej przez Armię Zbawienia w Korei Południowej.

W programie na 7 grudnia jest przemówienie patriarchy ekumenicznego na otwarciu sympozjum „Ekologia, teologia i godność człowieka”, natomiast w godzinach popołudniowych odbędzie się prezentacja koreańskiego tłumaczenia książki patriarchy Bartłomieja sprzed 10 lat „Encountering the Mystery. Understanding Orthodox Christianity Today” (Spotkanie z tajemnicą. Zrozumieć prawosławie dzisiaj”).

Zobacz także
Wasze komentarze