PKWP: ofiary niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję
Pomoc Kościołowi w Potrzebie i działająca w Kenii Fundacja HAART chcą pokazać, w jaki sposób docierają do osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. Naukowa dyskusja na ten temat odbędzie się we Wrocławiu i w Kaliszu. 18 października w Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi – z udziałem ks. bp. Damiana Bryla – podsumowana zostanie też tegoroczna kampania „Wolni – niewolni”.
W maju do placówki prowadzonej przez Fundację HAART, pomagającej ofiarom handlu ludźmi, przyjechała grupa z Etiopii. Na miejscu potrzebujący otrzymali jedzenie, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Jedna z dziewcząt zostawiła po sobie namalowane kwiaty. „To malowanie przypomniało mi, że możemy znaleźć piękno w każdej sytuacji” – powiedziała. Wyjaśniła, że pobyt w schronisku HAART dał jej dużo pokoju ducha.
W Kenii takich historii jest mnóstwo. Po dramatycznych przeżyciach ofiary nowoczesnego niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję. To jest możliwe! A szansę na to daje działalność specjalnego ośrodka, gdzie pomoc znalazły już setki skrzywdzonych.
>>> Współczesne niewolnictwo. Bez łańcuchów i kajdan [MISYJNE DROGI]
Fundacja HAART działa bardzo szeroko. Obok bezpośredniego wsparcia dla tych, którzy stali się ofiarami handlu ludźmi, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, by uchronić najmłodszych przed wpadnięciem w ręce przestępców. Pracami Fundacji kieruje dr Radosław Malinowski, który przebywa obecnie w Polsce. W diecezji kaliskiej do 18 października kontynuuje kampanię „Wolni – niewolni”. 11 października będzie we Wrocławiu, gdzie wygłosi wykład pt. „Kenia jest bliżej niż myślisz. Sytuacja ofiar handlu ludźmi w Afryce na przykładzie Kenii”. Będzie to część szerszej konferencji naukowej organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW oraz Zgromadzeniem Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
Konferencja odbędzie się we wrocławskim biurze PKWP na Dworcu Głównym PKP. „Dlaczego podejmujemy ten temat? Bo w grupie niewolników są także chrześcijanie” – mówi ks. dr Andrzej Paś, dyrektor biura. Zauważa, że niewolnictwem możemy nazwać przemoc wobec kobiet, głównie chrześcijanek, w krajach muzułmańskich. „W Pakistanie są one porywane i zmuszane do przejścia na islam. Fanatyzm religijny pogłębia dramat prześladowań i niewolnictwa w XXI wieku. Trzeba o tym mówić, bo media często nie rozwijają tego tematu” – tłumaczy.
Ks. dr Andrzej Paś otworzy konferencję. Po nim o obliczach współczesnego niewolnictwa mówił będzie ks. Paweł Antosiak pracujący w PKWP i Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. Liwia Palus z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmie się prawnymi aspektami w pomocy ofiarom handlu ludźmi. W dyskusji udział wezmą też przedstawiciele Fundacji La Strada i Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a o trudnych powrotach ofiar do codziennego życia opowie s. Krzysztofa Kujawska ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
„Zaprosiliśmy też Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu” – mówi ks. dr Andrzej Paś. I zaznacza, że „obok pokazania solidarności ze skrzywdzonymi, spotkanie służy szukaniu rozwiązań dla problemu, który jest jednym z największych grzechów XXI wieku”. Konferencja naukowa we Wrocławiu rozpocznie się o godz. 10.00. Jest ona częścią całego cyklu wydarzeń poświęconych ofiarom nowoczesnego niewolnictwa.
>>> Niewolnictwo to kobieta [INFOGRAFIKA]
18 października to Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Wtedy w Kaliszu odbędzie się sesja naukowa pod hasłem „Wolni – niewolni. Globalne spektrum współczesnego niewolnictwa”. W debacie udział wezmą dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło, ks. prof. Jarosław Różański OMI z UKSW, a także dr Radosław Malinowski. Po dyskusji tegoroczną kampanię „Wolni – niewolni” w diecezji kaliskiej podsumuje ks. bp Damian Bryl, któremu towarzyszyć będą przedstawiciele Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Fundacji HAART.
W ciągu ostatnich miesięcy w parafiach diecezji kaliskiej zbierane były środki na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi. Wierni m.in. z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego mieli okazję wysłuchać świadectw wygłoszonych przez osoby pochodzące i pracujące w Afryce. Takim spotkaniom towarzyszył kiermasz rękodzieła, a pozyskane w ten sposób środki wspomogą działania Fundacji HAART. Ostatnie takie wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 15-16 października w Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |