fot. EPA/A. CARRASCO RAGEL

Pojadą na „wakacje” na Lesbos, by być z uchodźcami

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przez cały sierpień 150 wolontariuszy Wspólnoty św. Idziego (Comunità di Sant’Egidio) z różnych państw Europy spędzi rotacyjnie „alternatywne wakacje” wśród uchodźców przebywających w obozach na greckiej wyspie Lesbos.

Mieszka w nich obecnie około 15,9 tys. osób, w tym wiele dzieci, którym nie towarzyszą rodzice. Starają się oni o azyl albo oczekują relokacji. Jest ich dwukrotnie więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Żyją w złych warunkach, pogarszanych jeszcze przez ograniczenia związane z pandemią. Odpowiadając na prośby o żywność, wolontariusze otwierają na Lesbos dwie polowe stołówki solidarnościowe. Prowadzić też będą lekcje angielskiego oraz zajmować się dziećmi i młodzieżą.

Przeczytaj też >>> Sant’Egidio apeluje: pamiętajmy o osobach starszych!


Obecność wolontariuszy ma na celu podtrzymanie nadziei uchodźców, którzy uciekli przed wojną lub nieznośnymi warunkami życia w swoich ojczystych krajach, a obecnie żyją w niepewności, oczekując w Europie na lepszą przyszłość. Informacje o „alternatywnych wakacjach” na Lesbos będą się ukazywać na stronie internetowej www.santegidio.org.

Przeczytaj też >>> Włochy: burmistrz Lampedusy apeluje o ewakuację ośrodka dla migrantów

 

Zobacz także
Wasze komentarze