Bogota, Kolumbia, fot. EPA/Carlos Ortega

Pomimo pandemii jadą na misje!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pomimo pandemii tegoroczna formacja kandydatów na misje prowadzona przez Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco została dokończona w formie wirtualnej. Sześć osób biorących w niej udział zadeklarowało chęć wyjazdu na misje.

Z powodu epidemii koronawirusa kształcenie przyszłych świeckich misjonarzy przeniosło się do internetu. “Od marca do połowy maja trwała »e-formacja«. Ci, co nie mieli dość siedzenia w sieci, bo praca, szkoła, spotkania i chcieli dalej kontynuować formację misyjną, mogli włączyć się w spotkania online” – opisuje ks. Tomasz Łukaszuk SDB, koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

„E-formacja” wolontariuszy, fot. www.misjesalezjanie.pl

Grupa na Facebooku utworzona we wrześniu ubiegłego roku dla kandydatów na wolontariat przerodziła się w miejsce stałego kontaktu. “Pomysł był taki, aby poczuć przygotowanie do misji w codzienności. Dlatego też co wtorek i piątek pojawiały się na grupie materiały misyjne, najczęściej do obejrzenia. Ale było też coś do zrobienia osobiście, w zaciszu swojego domu” – relacjonuje ks. Łukaszuk. Wyraża on dużą wdzięczność zeszłorocznym wolontariuszom, którzy nagrywali swoje relacje i byli dla kandydatów dużym wsparciem. W ramach spotkań następowała także formacja duchowa w postaci konferencji i modlitw online.

>>> Misje w Peru. Mały kościółek, bez kuchni i łazienki, za to z wirusem i kryzysem

fot. cathopic

“E-formacja” zakończyła się deklaracją gotowości wyjazdu na misje wśród osób, które pomyślnie przeszły lutowe spotkanie i testy psychologiczne. Nie wiadomo jeszcze gdzie wyjadą nowi wolontariusze. “Kierunki wyjazdów z marca są nieaktualne. Decyzję „Tak, jadę” podjęło sześć osób. Co będzie dalej? Następne spotkanie warsztatowe odbędzie się w lipcu tylko dla wyjeżdżających. Tym razem offline” – zapowiada ks. Łukaszuk.

Przeczytaj też >>> Abp Salvatore Pennacchio: to Duch Święty jest prawdziwym bohaterem misji!

Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco powstał w 2002 r. Jest częścią Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i zajmuje się przygotowywaniem wolontariuszy świeckich do wyjazdu na misje. Oprócz niego w ramach działalności ośrodka prowadzonych jest wiele projektów, w tym „Adopcja na Odległość” czy ostatnio „Covid-19 – POMOC. Nie zostawmy ich samotnie”.

Zobacz także
Wasze komentarze