fot. Pixabay

Pomoc za 160 tysięcy euro

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan na całym świecie. Co miesiąc realizowane są projekty we wszystkich zakątkach globu. Tylko w kwietniu na pomoc najbardziej potrzebującym wspólnotom PKwP przekazało 160 tysięcy euro. Oprócz tego nieprzerwanie Stowarzyszenie wspiera chrześcijan w Syrii i Iraku 

Wsparcie dla Afryki 

W kwietniu tego roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyczyniło się do zrealizowania dwóch projektów, których łączna wartości wyniosła 45 tys. euro. Tym razem pomocą zostali objęci chrześcijanie w Togo i w Sudanie. W parafii pw. św. Pawła w Dapaong w Togo Stowarzyszenie przyczyniło się do wybudowania budynku duszpasterskiego, w którym oprócz nauczania katechezy będą odbywać zwyczajne szkolne zajęcia. „Średnie miesięczne wynagrodzenie w Dapaong wynosi 15 euro. Nigdy by nie było stać naszej parafii na takie dobrodziejstwo” – mówi proboszcz, o. Joan Sole Ribas. Z kolei w Archidiecezji Chartum w Sudanie został dofinansowany dom formacji kapłańskiej dla 27 księży, którzy pracują w tej diecezji. W trakcie wojny domowej, która zakończyła się w 2005 r., większość zabudowań duszpasterskich uległa całkowitemu zniszczeniu. Do tej pory wykłady i formacja przyszłych kapłanów odbywały się w warunkach polowych.  

W ostatnim czasie PKWP realizowało szereg projektów, których celem było odbudowanie lub postawienie nowych świątyń w Brazylii.

Azja – budowa kościoła i rowery dla katechistów 

W południowej części Filipin, na wyspie Basilan, w mieście Lamitan City Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera budowę kościoła dla tamtejszej wspólnoty chrześcijan z parafii św. Antoniego. W tej części kraju wyznawcy Chrystusa stanowi mniejszość, ale ich zapał jest spory. Dzięki autentycznemu świadectwu wciąż do ich wspólnoty zgłaszają się muzułmanie, chcący przyjąć chrzest. Dotychczasowa kaplica nie wystarcza już nawet na Msze św. w ciągu tygodnia, kiedy jest mniej wiernych. Natomiast dla katechistów w diecezji Eluru w Indiach PKwP zakupiło 275 rowerów, dzięki którym świeccy mogą głosić Chrystusa w różnych miejscach. Chrześcijanie w tej części kraju należą do najbiedniejszych. Z kolei odległości, jakie muszą każdego dnia pokonywać katechiści, są na tyle duże, że niezbędnymi środkami transportu okazały się właśnie jednoślady. Całkowity koszt obydwu projektów realizowanych w Azji, w kwietniu wynosił 44 tys. euro. 

Utrzymanie seminarium duchownego i budowa kaplicy w Ameryce Łacińskiej 

W północnej części Ekwadoru, w diecezji Ibarra, do kapłaństwa przygotowuje się 46 seminarzystów, którzy jednocześnie są studentami tamtejszego uniwersytetu. Pomimo dobrego przygotowania intelektualnego i formacji duchowej tamtejszego biskupa nie stać regularne wspieranie seminarium. Brakuje pieniędzy na jedzenie i podstawowe opłaty. Z kolei w parafii Cristo Obrero w mieście Gregori de Laferrerre buduje się kolejna kaplica. Parafia ta leży w jednej z biedniejszych części miasta. Większość ludzi jest bez pracy. Kwitnie tam handel narkotykami i przestępczość. Młodzi ludzie są pozbawieni perspektyw. Dlatego biskup tamtejszej diecezji Gabriel Bernardo Barba, troszcząc się o los swoich diecezjan, chce wybudować więcej punktów duszpasterskich, w których szczególnie młodzi ludzie będą mogli otrzymać pomoc czy uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Całkowity koszt tych projektów wyniósł 23 tys. euro. 

W Europie też pomagamy 

Na Białorusi i w Czechach Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera tamtejsze Kościoły, dofinansowując prace związane z budową lub remontem pomieszczeń klasztornych lub duszpasterskich. Na Białorusi wciąż trwa praca w Rosie. W ubiegłym miesiącu PKwP przekazało kolejną transzę w wysokości 20 tys. euro. Z kolei w Czechach, na przedmieściach Pragi, Stowarzyszenie wspiera wspólnotę Chemin Neuf, która została sprowadzona do Czech przez śp. kard. Miroslava Vlka w celu ewangelizacji czeskiej młodzieży. Wspólnota się rozrasta, jednak ze względu na jej apostolski charakter, rozbudowa ich konwentu jest możliwa dzięki zewnętrznym inwestorom. PKwP przekazało w kwietniu na ten cel 25 tys. euro.

Zobacz także
Wasze komentarze