Fot. PAP/EPA/EDUARDO COSTA

Portugalia: pomimo pandemii świeccy aktywnie działają w bractwach religijnych

Pomimo pandemii COVID-19 oraz wyhamowania aktywności ruchów i organizacji gromadzących katolików świeckich w Portugalii nie słabnie zainteresowanie uczestnictwem w działalności bractw religijnych. Bardzo aktywne są one szczególnie na terenie archidiecezji Lizbony, gdzie funkcjonuje już ponad 70 tego typu podmiotów.

Z informacji episkopatu Portugalii wynika, że przed kilkoma miesiącami rozpoczęto tworzenie pierwszych struktur federacji ogólnokrajowej, która miałaby grupować bractwa religijne.

>>> Portugalia: służba zdrowia proponuje pacjentom… poezję

Według powiązanego z Konferencją Episkopatu Portugalii radia Renascença, jedną z najbardziej aktywnych instytucji tego typu jest obecnie Królewskie Bractwo Matki Boskiej Ukojenia z Lizbony. Stacja radiowa przypomniała, że w grudniu tego roku bractwu temu udało się przywrócić zapomnianą tradycję procesji maryjnej w stołecznej dzielnicy Alcantara. Wydarzenie zorganizowane podczas święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się po 150 latach przerwy z udziałem kilkuset wiernych.

>>> Portugalia: organizacje katolickie dziękują prezydentowi za weto do ustawy legalizującej eutanazję

Jednym z najbardziej popularnych zrzeszeń tego typu w Lizbonie jest Bractwo św. Rocha, które pełni m.in. posługę wśród osób umierających. Z danych władz tego bractwa wynika, że w ostatnich miesiącach w aglomeracji stolicy nasiliło się zjawisko porzucania osób ciężko chorych. Oszacowało ono, że tylko pomiędzy styczniem a październikiem 2021 roku porzuconych zostało ponad 200 umierających osób, w większości seniorów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze