Fot. Redemptoris missio

Redemptoris Missio: to był rok intensywnej pomocy

W miejscowości Kithatu w Kenii otwarto właśnie Izbę Ratunkową. Każdego dnia pracownicy izby ratują życie dziesiątkom chorych. Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Ale dzięki tej Fundacji działo się w kończącym się roku znacznie więcej!

>>> Fundacja „Redemptoris Missio” na ratunek Afryce: wysłano ponad 10 ton opatrunków i środków higieny!

Szybkie wdrożenie odpowiednich procedur medycznych pozwala zwiększyć szanse na przeżycie szczególnie u pacjentów, u których stan zagrożenia wystąpił
nagle. Wypadki komunikacyjne, poparzenia, rany odniesione w wyniku napaści, ostry przebieg malarii u dzieci to w Afryce codzienność. Aby osiągnąć zakładany cel w projekcie zawarto także działania szkoleniowe prowadzone przez ekspertów z Polski. Zapewniono również ośrodkowi zdrowia dostęp do energii elektrycznej i wody, zakupiono karetkę.

>>> Prezeska „Redemptoris Missio”: szpitale misyjne pomagają swoim pacjentom niezależnie od ich wyznania i przekonań religijnych

Dostęp beneficjentów do efektów projektu gwarantuje charakter działalności ośrodka misyjnego, który swoje usługi świadczy niezależnie od wyznawanej wiary, orientacji seksualnej i majętności. Dotychczasowe doświadczenia we współpracy z misją w Kithatu dowodzą, że realizowana przez nią działalność jest skierowana przede wszystkim do najbardziej potrzebujących.

 

To nie jedyne działania jakie obecnie prowadzi Fundacja w Afryce. W Senegalu dobiega końca remont szpitala dla dzieci niedożywionych, a w Tanzanii powstaje Klinika dla Matki z Dzieckiem. Oba są finansowane ze środków pochodzących z Polskiego MSZ.

50 ton miłości

Koniec roku to czas podsumowań. Dzięki Darczyńcom z całej Polski Fundacja w 2021 roku zorganizowała sześć transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej o łącznej wadze blisko pięćdziesięciu ton. Poczty krajów afrykańskich z powodu pandemii nie przyjmują przesyłek spoza kontynentu, zatem przesyłanie pomocy odbywało się jedynie drogą morską. Wysyłane rzeczy to sprzęt medyczny i środki opatrunkowe. Fundacja wysłała również 100 tys. par okularów do Ghany i Togo.

Fot. Redemptoris Missio

Dzięki współpracy z polskimi żołnierzami wysłaliśmy również pomoc do dotkniętych kryzysem ekonomicznym libańskich szpitali i placówek medycznych. Trafił tam sprzęt i stoły chirurgiczne pozyskane z Agencji Rezerw Materiałowych. W roku 2021 prowadziliśmy programy dożywiania w Kongo, Burundii, RCA, Kamerunie i RPA. Każdego dnia posiłek otrzymało około 3000 dzieci co rocznie daje milion posiłków.

Mamy i szkoły

W ramach programu „Adoptuj szkołę” wspieraliśmy funkcjonowanie dwóch afrykańskich szkół w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach programu „Bezpieczna Mama” wyposażyliśmy w sprzęt medyczny i przeprowadziliśmy szkolenie dla personelu 31 izb porodowych w Republice Środkowoafrykańskiej wolontariuszki zabrały ze sobą sprzęt, który pozwala ratować tysiące afrykańskich mam.

Fot. Redemptoris Missio

Wolontariusze Fundacji ratownicy medyczni przeszkolili personel medyczny pomagający Pigmejom w RCA. Okuliści stworzyli gabinet okulistyczny w Tanzanii, przeprowadzali tam również przywracające widzenie operacje zaćmy. Za pośrednictwem polskich misjonarzy udzielaliśmy wsparcia na operacje
chirurgiczne dla najbiedniejszych osób. Dzięki hojności naszych Darczyńców zakupiliśmy trzy karetki dowożące pacjentów do misyjnych szpitali, wybudowaliśmy dwie szkoły w Kamerunie i na Madagaskarze noszące imię naszej zmarłej koleżanki Moniki Pacholak-Wiśniewskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze