Fot. Redemptoris Missio

Poświęcić się dla Ghany 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sara i Michał wyjechali do Ghany jako lekarze, po to, by pomagać Ghańczykom. W małej wiosce Yapesa nie było dotychczas odpowiedniej pomocy dla Afrykańczyków, którzy – tak samo jak my – mają przecież prawo chorować.

– Przyjechaliśmy na zaproszenie biskupa diecezji Obuasi – John Yaw Afoakwa i siostry Mary Owusu Frimpong, koordynatorki ośrodków zdrowia w diecezji – mówią młodzi lekarze. Ghana to kraj w zachodniej Afryce, w którym państwowe ośrodki zdrowia są na tyle zaniedbane, że trudno właściwie z nich normalnie korzystać. Wolontariusze Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wyjechali do Ghany na niespełna kilka miesięcy, zdążyli jednak zrobić wiele dobrego.

– Brakuje tu bardzo wielu podstawowych rzeczy, począwszy od bieżącej wody, przez leki i środki opatrunkowe, a kończąc na prostych narzędziach diagnostycznych – mówią młodzi lekarze. Na szczęście dzięki pomocnym akcjom poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, jak chociażby „Opatrunek na ratunek” czy „Włoczkersi” udało się pozyskać podstawowe środki leczenia, takie jak opatrunki ale także kocyki i czapeczki dla noworodków czy podstawowe środki higieniczne.

Fot. Redemptoris Missio

Sara Suchowiak jako położna i Michał Rudnicki jako lekarz stażysta zdążyli zrobić dla Ghańczyków wiele koniecznych rzeczy. Sara zajmowała się konsultacjami i leczeniem kobiet ciężarnych, przyjmowała porody, a także odwiedzała swoje podopieczne w domach na tzw. wizytach patronażowych. Michał opiekował się mieszkańcami okolicznych wiosek, diagnozując i lecząc prawdziwy kalejdoskop jednostek chorobowych. Prócz tego zdążyli kupić na miejscu najbardziej potrzebny sprzęt, m.in. mikroskop, nebulizator czy butlę tlenową z przepływomierzem. Umożliwili także powiększenie przychodni poprzez dobudowanie nowych pomieszczeń.

– Dzięki zakwaterowaniu zaraz obok przychodni, byliśmy gotowi pomóc o każdej porze. Zawsze staraliśmy się dzielić swoimi umiejętnościami i wiedzą z tutejszym personelem, który również przekazał nam bardzo dużo praktycznych wskazówek – mówią wolontariusze.

O bieżących akcjach Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” można dowiedzieć się na ich stronie internetowej. 

Poświęcić się dla Ghany 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze