Asia Bibi

Zdjęcie: Asia Bibi, fot. Radio Watykańskie

Z Europy płyną sygnały o pomocy dla Asii Bibi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wicepremier Włoch: pomożemy Asii Bibi wyjechać z Pakistanu

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zapowiedział, że rząd jego kraju pomoże Asii Bibi wyjechać z Pakistanu. Wcześniej o pomoc do włoskich władz zwrócił się mąż Bibi, Ashiq Masih. Asia Bibi została w Pakistanie skazana na karę śmierci za rzekomą obrazę islamu. Choć sąd najwyższy oczyścił ją z tego zarzutu, pozostaje ona nadal w więzieniu, gdyż wyrok został zaskarżony przez islamskich fundamentalistów, którzy grożą śmiercią Asii i jej bliskim. Do czasu rozpatrzenia zaskarżenia Bibi nie może opuścić Pakistanu.

Zdjęcie: Matteo Salvini, fot. ETTORE FERRARI, PAP/EPA

„Chcę, by ta kobieta i jej dzieci, których życie jest zagrożone, mogli mieć bezpieczną przyszłość w naszym lub innym zachodnim kraju. Zrobię więc wszystko, co tylko w ludzkiej mocy, by im to zapewnić” – oświadczył Salvini. Ujawnił, że władze włoskie wraz z władzami innych państw zachodnich dyskretnie pracują nad tym pracują. Za niedopuszczalne uznał to, że w 2018 r. ktoś musi ryzykować utratę życia z powodu „hipotetycznego bluźnierstwa”.

Mer Paryża chce przyjąć Asię Bibi z rodziną
Mer Paryża Anne Hidalgo wezwała francuskie władze, by „ocaliły życie” Asii Bibi – chrześcijanki, która została w Pakistanie skazana na karę śmierci za rzekomą obrazę islamu. Choć sąd najwyższy oczyścił ją z tego zarzutu, pozostaje ona nadal w więzieniu, gdyż wyrok został zaskarżony przez islamskich fundamentalistów, którzy grożą śmiercią Asii i jej bliskim. Do czasu rozpatrzenia zaskarżenia Bibi nie może opuścić Pakistanu.

Hidalgo oświadczyła, że jest gotowa przyjąć Asię Bibi w Paryżu. – Uniewinnienie Asii Bibi było ulgą dla tych, którzy domagali się jej uwolnienia. Jednak jej sytuacja nadal jest bardzo niepewna, gdyż ona i jej rodzina są obiektem licznych gróźb śmierci – stwierdziła szefowa władz francuskiej stolicy. Jej zdaniem, obowiązkiem Francji jest okazanie pomocy Bibi i jej rodzinie, „wstawiając się u władz Pakistanu o umożliwienie im schronienia się w innym kraju, gdzie będą bezpieczni i gdzie będą mogli wyznawać swą religię w całkowitej wolności”.

Z Europy płyną sygnały o pomocy dla Asii Bibi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze