Fot. Redemptoris Missio

Poznań: wyposażenie ginekologiczne i opatrunki polecą do Togo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We wtorek 6 marca  o godz. 10.00 przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” będą pakować transport pomocy humanitarnej do Togo.  W transporcie znajdzie się wyposażenie gabinetu ginekologicznego i rzeczy zgromadzone w ramach Akcji „Opatrunek na Ratunek”.

Akcja „Opatrunek na Ratunek” zmobilizowała tysiące ludzi z całej Polski. Wśród instytucji wspierających akcję znalazły się tradycyjnie już szkoły i przedszkola, ale także parafie, czy nawet całe miejscowości.

Fot. Redemptoris Missio

Z prośbą o pomoc zwróciły się do Fundacji siostry Katarzynki z Togo. Prowadzony przez nie szpitalik położony jest na wsi. „Jego zadaniem jest zmniejszenie liczby porodów w chatach wiejskich i bez żadnej opieki lekarskiej. Liczymy, że około 10 tysięcy mieszkańców wiosek będzie korzystało z jego usług. Dla kobiet organizowane będą konsultacje przedporodowe, kontrola dzieci nowonarodzonych i szkolenia jak prawidłowo karmić noworodki i dzieci kilkumiesięczne opierając się na produktach lokalnych”. Tak opisuje sytuację werbista O. Marian Schwark:

„Tu, w tym środowisku, dziewczynki mające zaledwie 13 lat muszą poślubić wybranego im przez ich rodziny mężczyznę. Pierwsze ciąże tych dziewczynek są bardzo skomplikowane, a porody odbywają się bardzo często przez cesarskie cięcie, które tym dziewczynkom ratuje życie. Całe wysłane przez Was wyposażenie gabinetu ginekologicznego będzie dla tego szpitala. Opatrunki rozdane zostaną do innych ośrodków, zwłaszcza tam, gdzie pracują siostry misjonarki z Polski”.

Togo jest krajem,  gdzie bandaże i plastry nie są produkowane, a całą pomoc medyczną trzeba sprowadzać zza granicy i jest niezwykle droga.  Siostry marzą, aby dla miejscowych kobiet stworzyć izbę porodową, w której w godnych i przede wszystkim bezpiecznych kobiety mogłyby wydawać na świat swoje potomstwo. Dzięki Fundacji to marzenie będzie mogło się spełnić: – wraz z opatrunkami planujemy wysłać również fotel ginekologiczny, który będzie mógł pełnić też rolę łóżka porodowego oraz całe wyposażenie gabinetu ginekologicznego – mówią organizatorzy. 

Fot. Redemptoris Missio

Organizatorzy dodają:

Cieszymy się, że dzięki podarowanym nam opatrunkom misjonarze będą mogli pomagać swoim podopiecznym. Ta Akcja i jej rozmiary to jeszcze jeden z dowodów na międzyludzką solidarność. Na to, że ludzie chętnie spieszą z pomocą, wszędzie, gdzie innym dzieje się krzywda.

Fot. Redemptoris Missio

Galeria (5 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze