Fot. Fundacja Pro Spe

„Projekt Bangui” – polscy lekarze kolejny raz wyjadą na misję do Afryki

Lekarze z Polski w październiku po raz drugi wyjadą na misję do jednego z najbiedniejszych państw świata – Republiki Środkowoafrykańskiej. „Projekt Bangui” ma na celu poprawę opieki medycznej poprzez edukację lekarzy i personelu medycznego w RCA. „Praca w warunkach afrykańskich jest pełna wyzwań. Często brakuje podstawowego sprzętu medycznego i leków” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Anna Paczkowska.

Izabela Cywa i Anna Paczkowska udadzą się na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej, tym razem do Bangui – stolicy i największego miasta Republiki Środkowoafrykańskiej, położonego w południowej części kraju. „Projekt Bangui” to druga edycja pomocy polskich lekarzy – afrykańskim lekarzom.

Izabela Cywa pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej od 12 lat. Pierwsze lata spędziła na misji katolickiej, prowadziła tam szpital i ośrodki zdrowia. Jest także pomysłodawczynią projektu „Bezpieczna mama”. To dzięki niemu zrodził się pomysł, aby edukować lekarzy w RCA.

>>> Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

„Warunki na miejscu nie były dobre. Śmiertelność matek i dzieci podczas porodów jest bardzo wysoka – druga najwyższa na świecie. Kobiety przyjeżdżały w bardzo złym stanie, w szpitalu pracował tylko felczer, czyli osoba niewykształcona medycznie, wykonująca operacje. Trudno było znaleźć lekarzy. W Republice Środkowoafrykańskiej jest tylko 16 ginekologów na 3 miliony kobiet. Kiedy zaczęliśmy projekt ‘Bezpieczna Mama’, zmniejszający śmiertelność matek w czasie porodu, zorientowaliśmy się, że trzeba tam edukować lekarzy. Zaproponowała to dr Anna Paczkowska, lekarz ginekolog, która spędziła kilka rezydentur z nami” – powiedziała rozmówczyni Vatican News – Radia Watykańskiego, Izabela Cywa.

Fot. archiwum prywatne Izabeli Cywa

Praca polskich lekarzy skupia się głównie na edukowaniu miejscowych lekarzy i personelu medycznego. Odwiedzają szpitale i ośrodki zdrowia, gdzie przeprowadzają szkolenia, badania, operacje i udzielają pomocy medycznej.

„Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także przekazywanie wiedzy i umiejętności, które mogą być wykorzystane przez lokalną społeczność. Praca w warunkach afrykańskich jest pełna wyzwań. Często brakuje podstawowego sprzętu medycznego i leków, dlatego musimy polegać na tym, co zabieramy ze sobą. Ponadto pacjenci często przychodzą do nas z zaawansowanymi przypadkami chorób, co sprawia, że nasza praca staje się jeszcze trudniejsza. Jednak pomimo wszystkich trudności, jesteśmy dumni z tego, że możemy pomóc tym ludziom i przyczynić się do poprawy ich życia” – relacjonuje Anna Paczkowska w rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim.

W tym roku polscy lekarze odwiedzą szpital św. Ojca Pio w Bangui. Za placówkę odpowiedzialny jest brat zakonny Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, Janusz Gaweł. Misjonarz pomaga również w szkole, do której uczęszcza ponad 1000 dzieci. Jak nam powiedział – to wielkie błogosławieństwo, że lekarze z Polski zaproponowali pomoc i edukację w Bangui.

>>> Czyż i Afryka nie jest pełna ciał świętych męczenników? [MISYJNE DROGI]

„Bardzo zależy nam na ratowaniu życia kobiet i dzieci. Śmiertelność jest wysoka, niektórzy lekarze nie są wykwalifikowani, co prowadzi do komplikacji. Naszym celem jest uczenie personelu podstawowych umiejętności, takich jak odbieranie porodu i opieka pooperacyjna. W Republice Środkowoafrykańskiej brakuje specjalistów, dlatego chcemy dzięki pomocy lekarzy z Polski szkolić nasz personel. Projekt ten dotyczy podstawowych zadań i nauki” – mówi nam br. Janusz Gaweł.

Fundacja Pro Spe

Misjonarz jest wdzięczny darczyńcom, którzy dzięki swojej hojności wspomagają misję oraz projekt polskich lekarzy.

„Niezwykle ważna jest pomoc, którą udziela nam fundacja Pro Spe, ale staramy się również pozyskać fundusze od ludzi – poprzez ogłoszenia i plakaty. Ludzie chętnie się angażują i wspierają nasz projekt. Koszty obejmują przeloty, zakwaterowanie, wyżywienie, a także niezbędny sprzęt medyczny. Szukamy pomocy w różnych środkach przekazu, od radia po gazety, i apelujemy do darczyńców oraz sponsorów. Mam nadzieję, że uda nam się uzbierać odpowiednią kwotę, aby projekt mógł być z powodzeniem przeprowadzony w Bangui, w misji Świętego Ojca Pio” – mówił Vatican News – Radiu Watykańskiemu br. Janusz Gaweł. Polscy lekarze wyruszą do Republiki Środkowoafrykańskiej w październiku. W „Projekcie Bangui” wezmą udział dwie ginekolożki, anestezjolog i tłumacz. Spędzą tam około 3 tygodni. Projekt oraz działalność br. Janusza Gawła wspiera fundacja Pro Spe

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze