islam

fot. Pixabay

Religia miłosierdzia bożego [MISYJNE DROGI]

Islam. Rozmowom o islamie towarzyszy zazwyczaj bardzo wiele stereotypów. Konfrontuje się muzułmanów i wyznawców innych religii. To bardzo krzywdzące – twierdzi Edyta Chaddid z Ligii Muzułmańskiej RP.

Islam szanuje wszystkie poprzedzające go religie, a szczególnie religie Abrahamowe, do których też się zalicza: judaizm i chrześcijaństwo. Akceptuje wszystkich proroków i księgi zesłane różnym ludom w ciągu wszystkich epok. Zresztą nie tylko je akceptuje, ale traktuje wiarę w nie jako podstawowy element tożsamości muzułmańskiej. Dzięki temu uznaje fundamentalną jedność wszystkich
religii, czyli wiarę w jednego Boga. Muzułmanin jest prawdziwym naśladowcą Abrahama, Mojżesza, Dawida, Jezusa (którego uznajemy za Proroka i wszystkich pozostałych proroków. Wiara ta wyjaśnia, dlaczego zarówno chrześcijanie, jak i żydzi cieszyli się swymi prawami religijnymi pod rządami muzułmańskimi w ciągu dziejów.

Cel – szlachetne społeczeństwo

Islam, jak wierzymy, ma na celu ukształtowanie szlachetnego społeczeństwa chcącego zyskać aprobatę Boga. Za podstawę życia społecznego uznaje prawo, a nie siłę. Dlatego stosunki między ludźmi powinny być oparte na zaufaniu, miłości i wzajemnym szacunku. Nie ma miejsca na konflikty. Miłosierdzie Boże sprawia, że człowiek staje się troskliwy, wrażliwy na inne osoby czy inne istoty żywe, jak zwierzęta. Islam nakazuje litość w stosunku do zwierząt. Uczynienie krzywdy zwierzęciu może zadecydować nawet o ostatecznym potępieniu. ProrokMuhammad mówił, że pewna kobieta poszła do piekła z powodu znęcania się nad kotem: morzyła go głodem, aż zdechł. W innych słowach prorok Muhammad opowiada, że inna kobieta przekroczyła bramy raju, między innymi dlatego, że uratowała spragnionego psa. Skoro człowiek żywiący litość w stosunku do zwierzęcia wchodzi do raju, to jak cenne w oczach Boga musi być żywienie litości w stosunku do drugiego człowieka?

Miłosierny Bóg

Życie jest największym i najbardziej widzialnym błogosławieństwem, a prawdziwe, piękne i wieczne życie czeka na nas po śmierci. Abyśmy mogli na nie zasłużyć, Bóg zesłał nam proroków i Koran. W Koranie Bóg zwraca się do proroka Muhammada słowami: „My posłaliśmy Ciebie (o Muhammadzie) jako miłosierdzie dla wszystkich światów” (Koran, rozdział 21 Prorocy, werset 107). Z tego względu Bóg wspomina Swe błogosławieństwa wobec ludzkości w surze Ar-Rahman (Miłosierny), rozpoczyna ją od: „Miłosierny. On nauczył Koranu. On stworzył człowieka. On nauczył go wymowy” (Koran, rozdział 55 Miłosierny: wersety 1-4). O Koranie jest mowa w rozdziale 57 Żelazo, werset 25: „Wysłaliśmy Naszych posłańców z jasnymi dowodami i zesłaliśmy z nimi Księgę i wagę, aby ludzie stali przy sprawiedliwości”.

Miłość do niewierzących

Prawo do życia jest darowane przez Boga i tylko przez Niego może być zabrane. Żeby zaakcentować wagę tego prawa w odniesieniu do islamu, przytoczę podstawową zasadę: „Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi. A ten, kto uratował życie człowieka, czyni tak, jakby uratował życie wszystkich ludzi”. (Koran, rozdział 5 Stół zastawiony: werset 32). Kiedy Prorok zdobył Mekkę bez rozlewu krwi, a stało się to w dwudziestym pierwszym roku jego misji proroczej, pomimo że doznał wielu krzywd i niesprawiedliwości ze strony niewiernych, zapytał mekkańskich niewiernych: „Jak oczekujecie, że was potraktuję?”. Oni odpowiedzieli jednomyślnie: „Jesteś szlachetnym człowiekiem, synem szlachetnego człowieka”. On oznajmił im swą decyzję: „Możecie rozejść się w pokoju, nie doznacie żadnego upokorzenia. Niechaj Bóg wam wybaczy. On jest Najmiłosierniejszy.” Bóg mówił, że nie będzie karał niewierzących, jeśli oni poproszą o przebaczenie (Koran, rozdział 8 Zdobycze Wojenne: werset 33). Werset ten odnosi się do niewiernych wszystkich okresów. Bóg zostawił drzwi do żalu za grzechy otwarte aż do Ostatniego Dnia. Każdy może prosić Boga o przebaczenie. Z tego powodu stosunek muzułmanów do niewierzących ma charakter miłości.

Bez dyskryminacji

Islam nakazuje miłość również w stosunku do rodziców. W Koranie czytamy: „Pochyl ku nim miłosierdzie skrzydło pokory i mów: „»Panie mój, okaż im miłosierdzie, tak jak oni troszczyli się o mnie w dzieciństwie«” (Koran, rozdział 17 Podróż nocna, werset 24). W islamie nie ma też miejsca na dyskryminację ze względu na rasę i kolor skóry. Taka postawa ma swoje korzenie w nauczaniu naszej religii. Boże Miłosierdzie ma ostatecznie dotknąć wszystkich. Prorok Muhammad mówi: „Tylko jedną setną posiadanego miłosierdzia Bóg zesłał dla dżinów, ludzi, zwierząt i insektów, i dzięki temu kochają się wzajemnie i współczują sobie nawzajem, i dzięki temu dzikie zwierzęta pielęgnują swoje młode. Bóg pozostawił sobie dziewięćdziesiąt dziewięć setnych miłosierdzia, aby największe miłosierdzie spotkało swoich poddanych w Dniu Sądu”.

Bóg wybaczający

W Koranie czytamy: „Moje miłosierdzie obejmuje każdą rzecz. Oto ja wyznaczę je dla tych, którzy się Mnie lękają i dają jałmużnę a także dla tych, którzy prawdziwie wierzą we wszystkie Nasze
Objawienia i znaki”. (Koran, rozdział 7 Wzniesienia, wersety 156-157). Jeśli zaś chodzi o skruchę, to Prorok Muhammad powiedział odnośnie do Boga: Sługa popełnił grzech i powiedział: „Boże,
proszę wybacz mój grzech”. Bóg rzekł: „Mój sługa popełnił grzech, a następnie zdał sobie sprawę z tego, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze”. Bóg wybacza muzułmaninowi grzechy
dopóty, dopóki jego serce będzie wolne od zamiaru nieposłuszeństwa nakazom Boga, nie zaniedbuje celowo religijnych obowiązków i szczerze błaga o przebaczenie. Powodem tego jest fakt, że grzesznik żałuje za swoje błędy i nie trwa przy nich.

Na koniec podam przykład miłosierdzia Bożego, o którym mówił Prorok: „Bóg Najwyższy w ciągu nocy wyciąga Swą Dłoń, aby ci, którzy zgrzeszyli w ciągu dnia mogli się nawrócić, i wyciąga Swą Dłoń w ciągu dnia, aby ci, którzy zgrzeszyli w ciągu nocy mogli się nawrócić. Będzie to robił, dopóki słońce nie wzejdzie z zachodu”. Wyciąganie Dłoni przez Boga oznacza, że będzie on przyjmował nawrócenia grzeszników aż do końca świata.

Edyta Chaddid

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze