pexels/Nicholas Githiri

Republika Środkowoafrykańska: nadzieję daje nam radio

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku z pandemią koronawirusa władze Republiki Środkowoafrykańskiej apelują do mieszkańców o przestrzeganie zasad higieny i zachowywanie dystansu społecznego. Pomoc rządowa i opieka zdrowotna są jednak w tym kraju niewystarczające. Z inicjatywy polskiego biskupa Mirosława Gucwy poprzez diecezjalny Caritas do rodzin trafiają: maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji i pomoc żywnościowa.

Nie mniej od materialnego liczy się też wsparcie duchowe. Ponieważ do 15 ograniczono liczbę uczestników ceremonii religijnych, kontakt z wiernymi zachowany jest dzięki diecezjalnemu radiu. – Codziennie transmitujemy mszę i różaniec, dzięki temu zachowujemy poczucie wspólnoty – wyjaśnia bp Gucwa, misjonarz od lat pracujący w tym afrykańskim kraju, a od 2018 r. ordynariusz diecezji Bouar.

>>> 91 lat od pierwszej radiowej transmisji Mszy św.

– Ludzie przyjęli ograniczenia ze zrozumieniem, chociaż nie wszyscy ich przestrzegają. Wierzący z bólem przyjęli ograniczenie liczby uczestników nabożeństw do 15 osób. Na szczęście w diecezji mamy radio. Wierni, którzy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii, mogą słuchać mszy, mogą się modlić w domu i łączyć duchowo z Chrystusem. W ten sposób tworzymy jedną wielką rodzinę – zapewnia bp Gucwa.

pexels/Nicholas Githiri

Każdego wieczoru o 20.00 nadawana jest modlitwa różańcowa, do której zaproszone są wszystkie rodziny. – Teraz w maju papież Franciszek szczególnie zachęca do odmawiania różańca. W radiu nadawane są też audycje kulturalne, oświatowe i religijne. Ponieważ dzieci pozostają w domach, radio nadaje też lekcje języka francuskiego, angielskiego i innych przedmiotów. W ten sposób dzieci i młodzież mogą mieć choć namiastkę szkoły. Nadawane są też codziennie komunikaty informujące o rozwoju pandemii i informacje jak unikać zakażenia. Trzy czwarte mieszkańców diecezji ma dzięki radiu dostęp do tych treści. Wzrosła przez to świadomość zagrożenia, ale też poczucie pewności, że Chrystus, który zmartwychwstał, jest w stanie pokonać tę chorobę i dodać nam siły, abyśmy przeżywali ten czas wspólnie – podkreśla ordynariusz Bouar.

Emilia Klimasara, nasza autorka, a także autorka reportażu „Zawsze mamy radio”, opowiada w jednym z podkastów o malgaskiej kulturze i o tym, jak ważną rolę tam także spełnia radio.

Zobacz także
Wasze komentarze