Rocznica wizyty papieża w Iraku: wojna jest „politycznym samobójstwem”
Z okazji pierwszej rocznicy wizyty papieża Franciszka w Iraku w Bagdadzie odprawiono okolicznościową Mszę św., której przewodniczył patriarcha chaldejski kardynał Louis Sako. W kazaniu patriarcha zwrócił się z apelem o pokój potrzebny zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na Ukrainie.
„Modlimy się o pokój na świecie, zwłaszcza o zakończenie wojny między Rosją a Ukrainą, która może zaszkodzić pokojowi na całym świecie”, powiedział kard. Sako dodając, że wojna jest „politycznym samobójstwem”. W kontekście Iraku patriarcha powiedział, że modli się o szybkie utworzenie rządu, który będzie w stanie odbudować kraj i służyć ludziom.
>>> Dlaczego papież Franciszek nie idzie na wojnę? [KOMENTARZ]
Wyzwolić kraj z ran wojny
Podczas wizyty w Iraku w dniach 5-8 marca 2021 papież Franciszek zaapelował do wszystkich religii i grup etnicznych o wspólne wysiłki, aby wyzwolić kraj z ran wojny oraz od pandemii. Ojciec Święty uczcił również pamięć ofiar terroru bojówek „Państwa Islamskiego” wśród Jezydów i chrześcijan. Jezydzi to mała wspólnota monoteistyczna, żyjąca w górach Sindżar niedaleko Mosulu. W 2014 roku bojownicy Państwa Islamskiego okrążyli te góry i wzięli mnóstwo jeńców. Mężczyzn niemal natychmiast zabili, a kobiety uprowadzili jako niewolnice seksualne. Mówi się o dziesięciu tysiącach kobiet sprowadzonych do tej roli. Z wielkim zainteresowaniem obserwowano przede wszystkim spotkanie papieża z najwyższym autorytetem szyickim Iraku, wielkim ajatollahem Alim al- Sistanim 6 marca w Nadżafie.
W swoim kazaniu z okazji rocznicy papieskiej wizyty patriarcha Sako wezwał również do pojednania i dialogu między grupami etnicznymi i religiami. Swój apel skierował przede wszystkim do chrześcijan. Kościół potrzebuje wewnętrznej jedności, tłumaczył podkreślając znaczenie ekumenizmu. „Chrześcijanie powinni świecić jako proroczy znak jedności pośród narodu, który tak bardzo cierpi z powodu podziałów i konfliktów”, powiedział patriarcha Sako. W tych dniach w Iraku odbyły się liczne wydarzenia upamiętniające wizytę papieża. W Nadżafie spotkali się m.in. przedstawiciele rządu oraz wspólnot religijnych i Kościołów. Zaraz po wizycie papieża rząd iracki ogłosił 6 marca narodowym Dniem tolerancji i współistnienia. W tym roku obchodzono go po raz pierwszy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |